Váš železničný portál
Registrovať sa

40 rokov širokorozchodnej železničnej trate

Tip na výlet 31.5.2006 17:00 Michal Smalo Zobrazené: 1699

Klub priateľov železníc východného Slovenska Vás srdečne pozýva na „spanilú jazdu“ po ŠRT Haniska p.K. ŠRT – Maťovce ŠRT (a späť) pre fajnšmekrov železníc pri príležitosti 40. výročia prevádzky trate. Celý článok sa zobrazí po kliknutí na tlačidlo „viac“.
Aktualizované – zmeny zo strany organizátorov Prvé desaťročia po skončení II. svetovej vojny charakterizuje okrem iného dominantná politicko-ekonomická orientácia vtedajšej ČSSR na vtedajší ZSSR, ako aj prudká industrializácia nášho štátu, nevynímajúc (skôr naopak) východné Slovensko. Objem dovozu sovietskej železnej rudy stúpal takým tempom, že kapacity prekladiska v Čiernej nad Tisou boli čoskoro vyčerpané. Po vybudovaní východoslovenských železiarní sa situácia stala už úplne neúnosnou. Preto vtedajšie politické riadiace orgány rozhodli a po predložení 6. variantov riešenia SUDOP-om vybrali projekt priameho železničného spojenia po ŠRT od štátnej hranice so ZSSR po zaústenie vlečky VSŽ v Haniske p.K. Investorom bola Východná dráha ČSD, generálnym dodávateľom Železničné staviteľstvo. Skúšobná prevádzka na trati začala 1. mája 1966. Neskôr bola priepustnosť trate zvýšená dobudovaním ďalších výhybní, elektrifikácia trate bola ukončená v roku 1978. Na rozdiel od všeobecného poklesu prepráv na sieti ŽSR sú (po určitom prechodnom období po roku 1989 na tejto železnici stabilné výkony, porovnateľné s obdobím najväčších prepráv na ČSD v 80-tych rokoch.

„Spanilá jazda“ po ŠRT Haniska p.K. ŠRT – Maťovce ŠRT (a späť)

Akcia sa uskutoční 10.6.2006
Súprava bude zostavená z historického motorového vozňa M131 „Hurvínek“ + prívesný vozeň
Odchod zo ŽST. (resp. RD) Haniska pri Košiciach ŠRT (zo stanice Haniska p.K. NR presun pešo cca 7 minút).
Vstupenky bude možné zakúpiť u vlakvéduceho v cene 50,-Sk

Informácie na tel. čísle: 0905/ 57 46 97

Upozornenie organizátorov akcie „Spanilá jazda k 40. výročiu ŠRT trate Maťovce – Haniska p.K.“:

Na základe pomerne veľkého záujmu verejnosti bolo rozhodnuté o zabezpečení rezervácie určitého počtu miest na sedenie v súprave mimoriadneho motorového vlaku pri jazde na ŠRT trati Haniska p.K. ŠRT – Maťovce ŠRT dňa 10.6.2006.

Miesta – miestenky je možné si rezervovať na tel. čísle 0905 / 57 46 97.

Priamy predaj sa uskutoční u vlakvedúceho pri nástupe do súpravy – pred odchodom vlaku.

Cena jednej miestenky je 70,-Sk.

Plagát (pozvánka na akciu)

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *