Váš železničný portál
Registrovať sa

140 mŕtvych pri bombových útokoch v Bombaji (FOTO)

Zahraničie 11.7.2006 18:30 Juraj Streber Zobrazené: 1120

Viac ako 140 ľudí dnes zahynulo a najmenej 250 ďalších utrpelo zranenia pri siedmich explóziách na železničných staniciach a vo vlakoch v indickom meste Bombaj. Polícia potvrdila, že išlo o koordinované bombové útoky. Počet obetí sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude ešte zvyšovať. K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil. Nešlo o útok samovražedných atentátnikov, bomby boli zrejme nainštalované vopred priamo pri nástupištiach.

Polícia údajne uskutočnila niekoľko razií v celej krajine v snahe zadržať podozrivých. Jedna televízia uviedla, že sa už podarilo zatknúť jedného podozrivého.

Vysokopostavený predstaviteľ bombajskej polície P.S. Pasricha zdôraznil, že výbuchy boli súčasťou dobre koordinovaného útoku. Podľa ďalšieho predstaviteľa ministerstva vnútra mali úrady informácie o príprave útokov, nevedeli však, kedy a kde sa odohrajú.

Podľa hovorcu indickej železničnej spoločnosti Western Railway Pranaya Prabhakara na tratiach v meste a okolí bola úplne zastavená premávka. Obyvateľov Bombaja vyzval, aby sa vyhli železničným staniciam v meste, ako aj ich bezprostrednému okoliu.

K výbuchom došlo na predmestiach mesta počas poobedňajšej dopravnej špičky, keď preplnenými vlakmi cestujú státisíce ľudí. Explózie boli v blízkosti staníc Mira Road, Borivili, Jogeshwari, Khar a Matunda. K jednému výbuchu došlo priamo v centre mesta na rušnej obchodnej ulici. Najmenej jeden vlak bol silou výbuchu roztrhnutý na polovicu.

Podľa reportéra CNN, ktorý cestoval v jednom zo zasiahnutých vlakov, došlo k výbuchu tesne po tom, ako vlak opustil stanicu. Niekoľko ľudí z vlaku vyskočilo a zomrelo pod jeho kolesami. „Všade ležia končatiny, telá z trate odpratávajú majitelia miestnych obchodíkov,“ povedal reportér.

Po explóziách v zaľudnenej železničnej sieti indickej finančnej moetropoly zavládol chaos, čo komplikuje snahy úradov určiť presný počet obetí. V Bombaji zároveň husto prší. Po explóziách sú všetky väčšie indické mestá v pohotovosti.

Výbuchy otriasli Bombajom len niekoľko hodín po tom, ako moslimskí povstalci zabili 8 ľudí pri sérii granátových útokov v nepokojnom indickom štáte Kašmír. Za odtrhnutie prevažne moslimského Kašmíru od hinduistickej Indie od roku 1989 bojuje viac ako desiatka separatistických povstaleckých skupín. Počas tohto konfliktu o život prišlo viac ako 67 tisíc ľudí, prevažne civilistov. Povstalci chcú nezávislosť Kašmíru od Indie alebo za jeho pripojenie k moslimskému Pakistanu.

Slovenská ambasáda v Indii situáciu monitoruje, povedal chargé d’affaires Pavel Vizdal. Ambasáda je v kontakte so slovenským honorárnym konzulom v Bombaji ako aj s indickým ministerstvom zahraničných vecí. Zatiaľ žiadne bližšie informácie o útokoch a ich obetiach nie sú k dispozícii, zdôraznil.

Zdroj: SME.sk

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *