Váš železničný portál
Registrovať sa

Zastávka Brekov a jej okolie

FotoreportážeReportáže 5.10.2017 9:34 Pavel Chomjak Zobrazené: 4369

Železničnou zastávkou v obci Brekov som do dnešných dní prešiel nespočetnekrát. Nájdeme ju na trati č. 191 ŽSR Michaľany – Medzilaborce – Lupków medzi železničnými stanicami Strážske a Humenné. Nad dedinou sa v nadmorskej výške 280 metrov vypína neprehliadnuteľná zrúcanina rovnomenného stredovekého hradu, z ktorého je výhľad na Vihorlatské vrchy a ich široké okolie. Návštevu uvedenej dopravne za účelom fotografického zdokumentovania železničnej prevádzky v okolí zastávky som však dlhé roky z rôznych dôvodov odkladal. Neskoro letná krajina, hrejivé lúče už takmer jesenného slnka a niekoľko voľných dní  ma nakoniec „rozhýbali“ a tak som sa ôsmeho septembra 2016 konečne vydal za svojím cieľom.

Vybavený proviantom na celý deň som v skorých ranných hodinách nastúpil do vlaku 9105 a počas jazdy sledoval, ako si vychádzajúce slnko poradí s rannou hmlou rôznej hustoty. Prvé fotografovanie som mal naplánované v železničnej stanici Strážske, kde som chcel zachytiť križovanie rýchlika 615 Zemplín s regionálnym expresom 904 Starina. Rýchlik 615 tu naviac predbieha osobný vlak 9105. Pri pohľade na obzor v Nižnom Hrabovci pred príchodom do Strážskeho bolo jasné, že ranná hmla ustupuje a tak krátko po príchode do Strážskeho exponujem prvé snímky dňa.

 

Lokomotívy 757 022 a 021 vchádzajú s vlakom R 615 Zemplín do železničnej stanice Strážske.

Po odchode „Zemplína“ okolo DMJ 861 022 idúcej ako vlak 9105 rozbieha lokomotíva 757 023 REX 904 Starina, ktorého cieľovou stanicou sú Košice

Osobáčikom 9105, ktorý mal v Strážskom pobyt 21 minút, pokračujem v ceste do Brekova. Po necelom kilometri však súprava opäť vchádza do hustejšej hmly, ktorá ešte viac ako hodinu zahaľuje krajinu do pochmúrneho bieleho závoja. Postávam na vhodnom mieste pri priecestí na okraji zastávky a vyčkávam, či sa náhodou v tejto nie najlepšej situácii neobjaví rušeň od manipulačného vlaku, ktorý sme predbiehali vlakom 9105 vo Vranove nad Topľou. Našťastie vtedy nešiel, ale v prestávke medzi pravidelnými osobnými vlakmi sa prehnal zastávkou v smere do Humenného motorový vozeň a o čosi neskôr prišiel z opačného smeru traťovácky motorový vozík, ktorý rozvážal robotníkov s kosačkami na pracovné miesta pri trati.

 

Motorový vozeň 812 039 vyfotografovaný plnej jazde niekoľko metrov za zastávkou Brekov.

Pri nástupišti v Brekove práve zastavuje vozík MUV 69.

 

Železničná zastávka Brekov však nebola v minulosti iba obyčajnou zastávkou, ale bola aj hradlom, ktoré oddielovými návestidlami rozdeľovalo medzistaničný úsek Strážske – Humenné na dva oddiely. Po modernizácii vzniklo automatické hradlo, ktoré ale bolo neskôr zrušené a tak v súčasnosti vlaky premávajú v jednom medzistaničnom úseku dlhom desať kilometrov.

Na zábere zo 17. júna 2002 zastavil na zastávke pred oddielovým návestidlom v Brekove motorový osobný vlak 9101 z Prešova do Humenného s vlakovým motorovým vozňom 830 125. Na postrku vtedy bol motorák 830 232.

Stúpajúce slnko naberalo na sile, hmla postupom času redla a svet bol zrazu opäť veselší. Pri hľadaní vhodných miest na fotografovanie som si takmer ani neuvedomil, že nad hradom je už len modré nebo a aj na protiľahlej strane, kde sa v hore nad riekou Laborec ozývala motorová píla drevorubačov, sa dvíhajú posledné kúdoly rannej hmly zanechávajúc na listoch rastlín trblietajúce sa kvapôčky rosy.

 

Časť zrúcanín hradu Brekov.

Rozplývajúca sa hmla nad riekou Laborec.

Trblietajúca sa rosa na rastlinách v rannom slnečnom svite bola pôsobivá, ale chodenie po zarosenom poli v mokrých nohaviciach takmer do výšky kolien nebolo práve najpríjemnejšie …

 

Čas pokročil a bolo potrebné pripraviť sa na fotografovanie ďalších súprav. Najprv zastavil v Brekove regionálny expres 906 Vihorlat z Humenného do Košíc dopravovaný rušňom 757 022 a o niečo neskôr dieselová motorová jednotka 861 022 ako osobák 9112 do Prešova. Po týchto dvoch súpravách nasledovala medzi osoby prepravujúcimi vlakmi jazdiacich v takte prestávka, do ktorej by sa zmestil aj pomalší nákladný vlak a nie len mnou očakávaný pomerne rýchly rušňový vlak, ktorý pod hradom čoskoro prechádzal. Napriek tomu, že som sa veľmi ponáhľal a nestihol dôjsť k nasledujúcemu (od zastávky nie veľmi vzdialenému) poľnému priecestiu, kde som predpokladal ďalšie fotografovanie, sa núdzovo nasnímané zábery z násypu celkom podarili.

 

757 022 odchádza z Brekova s REX 906.

DMJ 861 022 idúca ako osobný vlak 9112.

Pegas 752 046 ako rušňový vlak zo Strážskeho smeruje do Humenného.

Ešte raz vzďaľujúca sa lokomotíva 752 046.

Poľné priecestie s označením SP 1354.

 

Okolie priecestia SP 1354 som si na fotografovanie nevybral náhodou. Dovtedy bolo jedným z mála miest, kde násyp pri trati je zarastený iba nízkymi kríkmi, ktoré zatiaľ nebránia pohľadu na idúci vlak, ale hlavne rozhľadu vodičom cestných vozidiel prechádzajúcich cez priecestie. Ako to pri trati vyzeralo je zachytené na nasledujúcich záberoch. Kríky vtedy rastúce priamo na násype zastávky už patria minulosti. V januári 2017 boli odstránené, takže na zastávku je pekný súvislý výhľad. Ako prvý vlak na „fotofleku“ pri priecestí bol zdokumentovaný zmeškaný motorový osobný vlak 9107 do Humenného a za ním sa po dvadsiatich dvoch minútach okolo mňa prehnal stokilometrovou rýchlosťou taktiež zmeškaný medzinárodný EN 442 Bohemia. K mojej obrovskej radosti dopravovaný lokomotívou 750 300.  Keďže rušeň od vlaku 442 mal v Humennom obrat na REX 908 Laborec, oneskorenie odchodu z Humenného sa prenieslo aj na tento vlak. Meškania malo na svedomí niekoľko výluk traťových koľají.

 

Osobný vlak 9107 z Prešova do Humenného bol 8. septembra 2016 zostavený z motorového vozňa 812 036 a „prívešáka“ 012 020.

Plnou traťovou rýchlosťou idúca „Bohemia“ s okuliarnikom 750 300 opúšťa kataster obce Brekov.

EN 442 je jedným z vlakov na sieti ŽSR, ktorý dopravuje autovozne.

A opäť vynikajúca 750 300, tento raz zachytená pri vedení REX 908 Laborec.

Prevádzka však neutíchala a za pomerne krátky čas pribudli na rôznych miestach v okolí zastávky ďalšie fotografie idúcich koľajových vozidiel.

Jedenásť minút za REX-om do Košíc išiel osobný vlak 9114 do Prešova tvorený DMJ 861 006.

V smere do Humenného odchádza zo zastávky Brekov DMJ 861 022.

Na tomto zábere je v Brekove vyfotografovaný zastavujúci REX 901 Abov s lokomotívou 757 024.

O hodinu neskôr mala 757 024 opäť namierené do Košíc, tento raz s regionálnym expresom 910 Ondava.

 

Aby bolo možné nasledujúce vlaky prechádzajúce Brekovom nejako zmysluplne fotografovať, vyčkal som takmer dve hodiny, než slnko zmení svoju polohu. Najprv som využil služby miestnej reštaurácie situovanej necelých tridsať metrov od zastávky na obed (vynikajúci), občerstvenie, oddych a aj na príjemné schladenie v tieni na verande s výhľadom na trať a okolie. Ďalšie fotomiesto bolo zo zastávky vzdialené opäť len niekoľko desiatok metrov smerom na Strážske, pretože ďalej sa mi burinou v horúčave už nechcelo ísť. Opäť jazdili motoráky radov 812 a 861 s okuliarnikmi rady 757, ale najdôležitejším cieľom bolo zdokumentovať REX 912 Slanec, ktorý bol tunusovo zostavený z vozňov MÁV.

Súprava vlaku 8904, zostavená z motorových vozňov rady 812 a prívesného vozňa rady 012, má namierené do cieľovej stanice Michaľany. Vlakovým hnacím vozidlom je 812 056.

„Portrétovka Jožka“, teda rušňa 757 021 rozbiehajúceho REX 912 zo zastávky Brekov. Slovenský vozeň za mašinou fakt „žiaril a potešil“…

… takto je pohľad na súpravu omnoho lepší!

 

Po prechode REx-u som dospel som k názoru, že v ten deň už nič lepšie necvaknem, zbalil som si „fidlátka“ a počkal na najbližší osobný vlak do Prešova. V rozhovore s kolegami, ktorí sa vracali domov z dennej smeny v humenskom depe, kam boli preložení po zrušení depa prešovského, ubehla cesta rýchlo. V železničnej stanici Šarišské Lúky som ale zaregistroval nezvyčajné množstvo hnacích vozidiel Carga a preto nasledoval raketový výstup z vlaku. Tranzistor 742 400 stál odstavený na manipulačnej koľaji a pegas 751 059 obsadený rušňovodičom a vlakovou čatou čakal pred staničnou budovou na dokončenie nakládky vozňov neobvyklými kontajnermi. Prišiel som práve včas a tak som mal nečakanú možnosť zachytiť posun, zostavenie vlaku a jeho odchod do Prešova – zlatý fotoklinec dňa!

 

751 059 v Šarišských Lúkach.

Odstavený rušeň 742 400.

Pohľad na lokomotívy Cargo v železničnej stanici Šarišské Lúky.

Príchod osobného vlaku z Bardejova vysvetlil, prečo bol v stanici hodnú chvíľu kľud. Celkový pohľad na koľajisko stanice aj s vlečkovým areálom.

Po odchode osobného vlaku si pegas 751 059 zašiel pre odstavenú loko a vozne na manipulačnej koľaji.

Posunujúci diel

Skupinové odchodové návestidlo s návesťou „voľno“ pre manipulačný vlak…

… ktorý sa práve dáva do pohybu.

 

Text a foto: Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Zastávka Brekov a jej okolie

Matias zo dňa 6.10.2017 7:13

škoda toho hradla, stále by sa dalo využiť :/

Reagovať

Igor Bukovinsky zo dňa 8.10.2017 19:47

Pre mňa fotky s atmosférou obyčajného života, veľmi dobré! Žiadne umeliny. Naozaj som si ich vychutnal, dík.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *