Váš železničný portál
Registrovať sa

Vlakové spojenie do Rajky a Győru opäť v prevádzke

Tlačové správy 25.11.2017 18:05 Peter Dirga Zobrazené: 5197

 Z Bratislavy do susednej maďarskej Rajky sa už onedlho dostanete pohodlne vlakom. Ministerstvo dopravy s platnosťou nového grafikonu, tzn. od 10. decembra obnovuje pravidelné cezhraničné železničné spojenie s našimi južnými susedmi. Pravidelné vlaky sa na tento úsek vracajú  takmer po desaťročí. Ich zavedenie umožní lepšie prepojenie regiónov a zároveň ponúka ďalšiu možnosť cestovania pohodlne a bezpečne verejnou osobnou dopravou.

„Som rád, že sa tento zámer cezhraničného vlakového spojenia podarilo naplniť, keďže záujem o cestovanie medzi Rajkou, Rusovcami a Bratislavou narastá. Zároveň to umožňuje aj ďalšie prepojenie až do Budapešti, čo cestujúci určite ocenia,“  uviedol minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Spojenie Bratislava Petržalka – Rajka – Győr a opačne ponúkne dopravu v čase silnej dopravnej špičky, t.j. ráno a popoludní. Spolu pôjde 10 spojov v oboch smeroch. Po maďarský Hegyeshalom budú premávať ako osobné vlaky, čo znamená, že budú zastavovať na každej zastávke vrátane Rusoviec a Rajky. Po Győr pôjdu niektoré už v režime zrýchlených vlakov, pričom ich nastavenie zároveň umožní prepojenie až do Budapešti, kde už premávajú rýchliky či vlaky Intercity.

Rezort dopravy inicioval rokovania s maďarskou stranou na základe rastúcej mobility medzi Rajkou, Rusovcami a Bratislavou. Vlakové výkony na slovenskej strane sú poskytované na základe Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme. Ide o minimálne náklady zo strany štátu, keďže prihraničnú dopravu na maďarskej strane zabezpečuje maďarsko-rakúska spoločnosť GySEV, ktorá predĺži už existujúce spoje na maďarskej strane.
Ministerstvo dopravy pokračuje v lepšom prepojení Slovenska. Rezort dopravy hľadá dodatočné zdroje aj na ďalšie rozšírenie vlakovej dopravy na viacerých úsekoch nielen v okolí Bratislavy, vrátane nových rýchlych spojov na najvyťaženejších tratiach na východe krajiny.

 Ministerstvo dopravy,výstavby a regionálneho rozvoja SR

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: Vlakové spojenie do Rajky a Győru opäť v prevádzke

Sklicko zo dňa 25.11.2017 20:27

No a vlaky z Rajky a Gyoru skoncia v BA Petrzalka, z ktorej chodia REX-y iba do Viedne. Zase nejaky ,, expert“ rozhodol…..

Reagovať

miloš poliačik zo dňa 26.11.2017 1:07

Sklicko, zdá sa, že expert si zrejme ty!
V prvom rade, kam až by podla teba mal ísť ďalej ten motorák? Na Hlavnú stanicu? Na hlavnú stanicu sa dostaneš z Petržalky busom 93 za 10 až 15 min. v závislosti na časť dňa. Vlakom okolo 25 minút! Naviac jednokoľajný úsek Nové Mesto – Hlavná stanica je už dnes na hrane traťovej priepustnosti…
A v druhom rade, k navýšeniu vozidiel nepríde, takže predĺženú trasu niekde až na hlavnú by ten motor nevyjazdil, keďže predľženie po Petržalku zvláda v časoch pôvodného pobytu v Rajke.

Reagovať

Michal Melicher zo dňa 26.11.2017 20:30

Návštevník

Určite by ten vlak mal ísť minimálne po BA Nové Mesto (tam by to stihol vrámci obratu), v lepšom prípade samozrejme až na Hl. stanicu). Vlakom na hlavnú to trvalo z Pta 21 minút. A poďme si to pekne zrátať. Cestujúci po vystúpení počas prvých 5 minút zistí, že autobus 93 stojí na opačnej strane od stanice, ako je budova. Následne sa 2 minúty presunie cez podchod, 1-2 minúty strávi čakaním na zelenú cez cestu, 1 minútu kupovaním lístku v automate a ďalšie 3 čakaním na BUS. 93ka ide 12 minút, v špičke niekedy o 2 minútky dlhšie. Potom nasleduje ca 3 minútový presun na Hlavnú stanicu. => ca priemerne 27 minút.

Reagovať

miloš poliačik zo dňa 27.11.2017 0:57

Tie časy mi nejako nepasujú… Počítať, že každý sa bude motať po vystúpení 5 min. kým nájde správnu cestu na bus je somarina. Možno prvý krát, následne si už bude pamätať – takže týchto 5 minút nepovažujem za objektívny údaj. Ďalej, 1-2 minúty strávi čakaním na zelenú… opäť údaj vycucaný z prsta. Cyklus je zväčša okolo 45 sec – 120 určite nie!!! Takže opäť jedna minúta ušetrená. Prečo by si mal kupovať opäť lístok v automate? Vo vlaku bude platiť tarifa IDS BK, čiže z vlaku môže pokračovať rovno na bus bez potreby kupovať ďalší lístok.
…“3 minúty čakaním na bus“… k tomuto údaju si sa ako dopracoval? Prečo zrovna 3 minúty? lebo sa to hodilo do celkových počtov? Interval je od 4 – do 11 minút . Čiže môžme počítať aj s 0 minút čakania (to sa mi inak veľa krát stalo zrovna na tej zastávke, že bus šiel akurát do 15 sec.)
…“3 min. presun na hlavnú stanicu“… od výstupnej zastávky po prijímaciu budovu max. jedna minuta – kludne si to niekedy stopni. Takže po prepočte všetkého sa vždy zmestím do 20 min., čiže o sedem menej, ako uvádzaš ty…

A mimochodom, ktorý vlak v ktorom GVD šiel Petržalka – Hl. stanica za 21 minút? Teda vrátane zastávok na ÚNS a Novom Meste. Alebo aspoň na N.M.
Do 20 min. to stíhali len EC POLONIA a IC Wien – BA – KE.

Reagovať

Sklicko zo dňa 27.11.2017 9:56

Ano, sypem si popol na hlavu….mudrujem a nerozumiem celkom problematike. Mal som tu cest pred niejkolkymi rokmi dochadzat „osobakom“ do BA-Petrzalka. Bolo to neskutocne dlha doba, kym cez BA NoVe Mesto a UNS sme konecne dorazili do BA-Petrzalka. Viem, ze prepoj BA Hlavan Stanica – BA NoVe Mesto je nutne zdvojkolajnit a cely usek do Petrzalky by bolo treba zrychlit (jazdy 60 km/hod. su tam celkom bezne). to ako sa vyvija verejne doprava v BA, je skor a zaplakanie a nejaky „motoracik“ z Rajky alebo z Győru vela nepomoze.
Urcite by som vedel aj lepsie riadit nase zeleznice ako sa pise v tomto dokumente:

http://www.vlaky.net/upload/images/reports/006582/Necenzurovana_historia.pdf

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *