Váš železničný portál
Registrovať sa

Vlakom ZSSK na Oktoberfest 2016

Tip na výlet 23.8.2016 16:44 administrator Zobrazené: 2615

Jedno z najznámejších a najpopulárnejších tradičných svetových podujatí. Veľká ľudová zábava s pestrými historickými i súčasnými ľudovými krojmi vo veľkokapacitných pivárňach či priamo na ulici, dychové a ľudové hudobné skupiny, no najmä obrovské krígle obľúbeného bavorského piva. Nemci na tento „sviatok“ nedajú dopustiť už od roku 1810. Zažite aj Vy túto neopakovateľnú atmosféru prostredníctvom Železničnej spoločnosti Slovensko v dňoch 28. – 30. septembra 2016.

Za sumu 169 € vám ZSSK ponúka:

dopravu v ležadlovom vozni
max. 5 osôb v kupé
zábavu v spoločensko-tanečnom vozni
počas cesty tam raňajky do postele
rezerváciu miesta v pivnom stane
2 veľké pivá a ½ grilovaného kurčaťa
• Cena nezahŕňa komplexné cestovné poistenie a ďalšiu konzumáciu vo vlaku.

NEVÁHAJTE A KONTAKTUJTE NÁS ČÍM SKÔR!

Ďalšie informácie, rezervácie a zakúpenie lístkov na e-mailovej adrese :
hostovecky.ernest@slovakrail.sk
tel. 0911 762 244.

Program zájazdu:

  • 28.9.2016 (streda) – odchod vlaku z Bratislavy o 20.40 h
  • 29.9.2015 (štvrtok) – príchod do Mníchova (Hbf)
    • návšteva Oktoberfestu, voľný program
    • odchod vlaku približne o 22.00 h
  • 30.9.2016 (piatok) – príchod do Bratislavy okolo 07.00 h

Zaujímavosti:

  • Oktoberfest trvá spravidla 16 dní a končí sa tradične prvú nedeľu v októbri.
    (Výnimkou je, ak nemecký národný sviatok 3. október pripadne na pondelok alebo utorok.)
  • Vytvorených je až 100 000 miest na sedenie.
  • Až 30 % ročnej produkcie mníchovských pivovarov sa vypije za dva týždne.
  • Na festivale pracuje 12 000 ľudí, z toho 1 600 čašníčok.
  • Na celej ploche sa nachádza 14 obrovských pivných stanov, v každom stane čapuje iný bavorský pivovar.
  • Už niekoľko týždňov pred slávnosťou sú všetky veľké stoly rezervované.
    Usporiadatelia tvrdia, že každý zo 14 stanov už musel odmietnuť okolo 10 000 záujemcov o miesto.
  • Tzv. pivné stany sú vlastne obrovské montované stavby s kapacitou až 7 000 návštevníkov.
    Sedí sa v nich pri obyčajných dlhých stoloch s lavicami. V strede zvyčajne hrá živá hudba populárne nemecké i svetové pesničky, k tomu sa na veľkom ražni pečú prasiatka a voly, kačky alebo kurčatá,
  • Oktoberfest každý rok navštívi okolo 6 miliónov návštevníkov.
    Z toho je približne 30 % zo zahraničia, najviac je Talianov, ale tiež veľa Japoncov, Američanov a v poslednom čase aj Číňanov.

AKO SA TO CELÉ ZAČALO?

Najväčšia pivná slávnosť, ktorá je zároveň najväčšou ľudovou slávnosťou, má vyše dvestoročnú tradíciu. Prvý krát sa konala 12. októbra 1810 pri príležitosti sobáša princa Ludwiga von Bayern s princeznou Theresou von Sachsen-Hildburghausen. Odvtedy si ich výročie svadby každoročne pripomínajú.  Samotné oslavy trvali od 12. do 17. októbra a počas päťdňových osláv rozdávali pivo všetkým zdarma. Oslavy ukončili konskými dostihmi. Oktoberfest sa od samého začiatku koná na Tereziánskej lúke, ktorú pomenovali podľa princeznej Theresy. Postupne Oktoberfest začali pre lepšie počasie organizovať už v septembri, ale názov zostal. Taktiež sa zmenilo trvanie akcie z 5 dní na dva týždne.

V roku 1950 zaviedli tradičné otvorenie Oktoberfestu dvanástimi výstrelmi z mažiara a narazením sudu presne o dvanástej v sobotu úradujúcim starostom Mníchova a slovami „O zapft is!“ („Je narazené“.)

Typické kroje

Dirndl s hlbokým výstrihom u dám a kožené krátke nohavice na traky známe ako Lederhasen u pánov sa stali takmer povinnou výbavou návštevníkov Oktoberfestu a s obľubou si ich obliekajú aj cudzinci, ktorých každý rok na bavorský pivný sviatok prichádzajú státisíce. Pravidelne sú medzi nimi aj slovenskí vyznávači „tekutého chleba“.

Špeciálne pivo na OKTOBERFESTE

Pre tento pivný festival varia mníchovské pivovary špeciálne tmavšie a silnejšie pivo. Pivo sa podáva v netradičných veľkých litrových pohároch tzv. Massglass, prezývaných tiež „duplák“. Je dobré vedieť, že nedočapované môže byť maximálne 0,1 l. Potom, čo sa jednému z výčapných „majstrov“ podarilo z 200-litrového suda načapovať 289 krígľov, dozerá na výčap Združenie proti podvodníckemu čapovaniu. Skúsený výčapník je schopný naplniť krígeľ v priebehu 1,5 sekundy.

MNÍCHOV

Hlavné mesto Bavorska, po Berlíne a Hamburgu zároveň tretie najväčšie mesto v Nemecku. Už 800 rokov sa môže pýšiť titulom dôležitého hospodárskeho, dopravného a kultúrneho strediska. Deň čo deň sa v meste na brehoch rieky Isar prebúdza 1,3 milióna obyvateľov, mesto je vďaka svojej rozmanitosti útočiskom všetkých druhov kultúr, s neuveriteľným počtom múzeí, živelnou umeleckou scénou, nočnou zábavou a skvelými nákupmi. Mesto vzniklo okolo kláštora Tegernsee, z čoho pochádza aj pomenovanie mesta. Je odvodené od slova mních. V erbe mesta sa nachádza postava mnícha v čiernej sutane, červených topánkach, ktorý stojí uprostred červenej otvorenej brány.

Historické medzníky

V Mníchove nájdete pamiatky z obdobia od románskeho slohu (kostol sv. Petra) až po súčasnosť. V roku 1589 založil Viliam V. dodnes fungujúci dvorský pivovar Hofbräuhaus. V 18. storočí bola založená Bavorská akadémia vied, čo mesto povýšilo na centrum vzdelanosti. V období vlády kráľa Ľudovíta I. (1825-1848) sa z neho stalo mesto umenia. Po 1. svetovej vojne bol Mníchov „hlavným mestom hnutia“ Adolfa Hitlera. Mal tu svoje sídlo, tzv. Hnedý dom, kde býval od roku 1930. Preto bolo mesto počas 2. svetovej vojny často bombardované a zničené. V roku 1972 bol Mníchov hostiteľom XX. letných olympijských hier, počas ktorých vznikol svetový architektonický unikát v podobe olympijského areálu a olympijská veža s televíznou anténou, vysoká 291 m. Je zároveň najvyššou budovou mesta. Pri tejto významnej príležitosti mesto dostalo aj podzemnú dráhu U-Bahn. V súčasnosti prichádza do Mníchova mnoho firiem a je centrom médií.

V Mníchove sú zaujímavé obrazárne a múzea. V Starej obrazárni sa nachádza najväčšia zbierka Rubensových obrazov na svete. V Novej obrazárni sú zbierky moderného umenia. V meste sa nachádza aj Nemecké múzeum prírodných vied a technológie alebo múzeum BMW.

V okolí námestia Marienplatz v centre mesta je mnoho zaujímavých historických objektov, v strede námestia stojí Mariánsky stĺp. Zaujímavý je aj Kráľovský palác, Bavorské národné múzeum, mnoho kostolov stavaných v rôznych historických slohoch. Nájdete tu dvorný pivovar, koná sa tu množstvo krojovaných sprievodov, pri ktorých Mníchovčania prezentujú dychovku i ľudový kroj dirndl.

Bavorský korunný princ,  ktorý sa neskôr stal kráľom známym ako Ľudovít I., sľúbil skutočne mnoho, keď vyhlásil: „Chcem z Mníchova urobiť mesto, ktoré bude našej krajine robiť takú česť, že nepozná Nemecko ten, kto neuvidí Mníchov“.  Jeho predsavzatie a snaha sa naplnili do bodky.

Radosť zo života je jedným z hlavných znakov Mníchova a zábava tou najvyššou métou. VITAJTE v meste, kde sa dodržujú tradície! Pýtate sa,  čo je najznámejšou tradíciou tohto bavorského veľkomesta? Jednoznačne OKTOBERFEST.

A práve vďaka ponuke Železničnej spoločnosti Slovensko môžete toto všetko zažiť na vlastnej koži. Na Oktoberfest sa dopravíte pohodlne, vlakom.

 

Zdroj: ZSSK

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *