Váš železničný magazín
Registrovať sa

Téma: Nekonečné meškania vlakov (nielen) na slovenských železniciach

Slovensko 2.7.2007 22:00 Michal Smalo Zobrazené: 240

  Určite to poznáte… Pekné slnečné popoludnie, tešíte sa domov, na chrbte ťažký ruksak, váš vlak má prísť o pár minút. V tom sa ozve znelka staničného rozhlasu a stará-známa hláška: “Upozorňujeme cestujúcich, že R 612 Váh s pravidelným príchodom 18 hodín 45 minút bude meškať asi 60 minút.”. Samozrejme, stať sa môže kadečo. Ale je normálne, aby meškal taký počet vlakov a aby meškania mali také horibilné hodnoty? Tento článok som sa rozhodol napísať po niekoľko týždňov trvajúcich a neustále sa opakujúcich meškaniach, ktoré podľa môjho názoru z časti vznikli len neschopnosťou poniektorých ľudí na železnici. Jeho cieľom nie je odhovárať od cestovania vlakom, iba poukázať na niekoľko nedostatkov, ktoré treba riešiť.

Železnica sa laikovi – cestujúcemu obvykle po cestách môže zdať ako vynikajúci spôsob prepravy – veď vlaky jazdia po koľajniciach, kde je riziko zrážky takmer nulové, žiadne dopravné zápchy, neohľaduplní vodiči, rozbité cesty. Jazda by mala teda ubiehať bez problémov. Na druhej strane sú tu však iné vplyvy, ktoré môžu priebeh cesty spomaliť (alebo na dlhé minúty až hodiny zastaviť). Zhrňme si to teda postupne, do niekoľkých bodov:

1. V čom nás vozia: Vozne Železničnej spoločnosti už majú poväčšinou časy svojej najväčšej slávy za sebou. Smolou je, že aj na vlakoch vyššej kategórie (najmä na rýchlikoch a zrýchlených vlakoch) sa pomerne často vyskytujú staručké vozne, ktoré už mali dávno niekde odpočívať (alebo aspoň podstúpiť poriadnu rekonštrukciu). No aby som niekomu nekrivdil, treba podotknúť, že ZSSK nasadzuje čoraz častejšie nové a rekonštruované vozne, no ich počet je stále nedostačujúci, no aspoň že sa tak deje.
A tak sa sem-tam stane, že sa niečo zablokuje, zapáli, zasekne alebo inak pokazí a vozeň musia z vlaku “vyťahovať” v niektorej najbližšej stanici. To, či vyslobodzovanie jedného vozňa musí trvať v niektorých prípadoch aj cez hodinu, nechám radšej na posúdenie iným.

Poruchy rušňov na našich tratiach nie sú ničím výnimočným.

2. Čo naše vlaky ťahá: Na pohľad možno pekné, ale už vyše 30-ročné lokomotívy asi tiež nebudú môcť ťahať EC, IC vlaky a rýchliky (ako by si niektorí priali) večne. Vysoká poruchovosť vozového parku ZSSK spôsobuje často meškania rádovo v desiatkach až stovkách minút. Flexibilita pri zháňaní “náhradného” rušňa je v niektorých prípadoch naozaj strašná…
Staručká (ale spoľahlivejšia ako novšie kolegyne) Bobina na osobnom vlaku.

3. Samovraždy – fenomén železníc: Niektorí ľudia riešia svoje osobné problémy naozaj “originálnym” spôsobom – skokom pod vlak. To, či je to správne východisko naozaj rozoberať nebudem, no na škodu cestujúcich je, že takto “poznačený” vlak musí stáť niekde na trati koľkokrát aj dlhé hodiny. Možno by pomohlo, ak by bolo možné takýto vlak stiahnuť do najbližšej stanice a cestujúcim časom poskytnúť náhradnú súpravu.
Rýchlik strhol trolej a tak musela cestujúcich vyťahovať z problémov “cargácka” Rakaňa.

4. Neprispôsobiví cestujúci: Vlaky občas (aspoň podľa môjho názoru) doslova lákajú rôzne indivíduá, ktoré by napríklad do autobusu len ťažko pustili. Vo vlakoch možno nájsť skupinky mladíkov pod vplyvom, pred víkendami vytešujúcich sa študentov vracajúcich sa z vysokých škôl (“správanie” budúcich inžinierov, lekárov, právnikov, … len spôsobuje úžas v očiach ostatných…), futbalových fanúšikov, prípadne vyznávačov rôznych kontroverzných hudobných (a životných) štýlov, ktorí doslova vyhľadávajú konflikty s každým kto je “na rane”.
Poškodené trolejové vedenie musí byť rýchlo opravené – trolejári na ceste.

5. Ďalšia častá hláška – chyba na strane ŽSR: O tom, že väčšina cestujúcej verejnosti stále nevidí nijaký rozdiel medzi ŽSR a ZSSK, oznam, že “chyba je spôsobená ŽSR” je v našich vlakoch častý. Potrhané troleje, neustále výluky, poškodené trate, pokazené priecestia, popadané stromy a iné prekážky sú taktiež častou príčinou meškaní. Pri mnohých možno banalitách povestná “promptnosť” zamestnancov spôsobuje dlhé čakania cestujúcich na staniciach.
Stanica Martin – rozhodnutie medzi vlakom a autobusom sa dá urobiť do poslednej chvíle.

Iste, nie vždy môže za meškanie na železnici ZSSK alebo ŽSR a v mnohých prípadoch je trpezlivosť cestujúcich určite nutná. Nechcem žiadnym spôsobom odsudzovať zamestnancov týchto firiem, no nešlo by to niekedy vyriešiť rýchlejšie? Alebo aspoň tým chudákom vo vlaku oznámiť, čo sa deje, koľko budeme kde stáť a kedy bude vlak v cieľovej stanici? Prečo sú niektorí sprievodcovia okamžite drzí a neslušní, skúpi na slovo, hoci za toto sú platení? Prečo Železničná polícia neasistuje vo vlakoch, kde sa dá predpokladať zvýšený počet rôznych asociálov a neprispôsobivých pasažierov?

Občas by možno pomohlo, keby bola aspoň nejaká ochota pri vracaní časti cestovného pri meškaní spôsobenom na strane ZSSK. Väčšinou sa však pri pohľade na odvrkujúcu pokladníčku, prípadne stále vyhovárajúcich sa pracovníkov cestujúci na to radšej vykašle.

Kto cestuje vlakom, si už nejako na tieto otázky odpovie, kto ním necestuje už radšej “presedlal” na dlhšie trasy na auto, autobus alebo najnovšie lietadlo (Bratislava – Košice). ZSSK sa nemôže donekonečna spoliehať na to, že je monopol, ich ceny tiež nie sú nijako “ľudové” a o kvalite vlakov by sme mali tiež radšej pomlčať. Navyše, pri autobusovej doprave (aj keď pri deficite pohodlia), takéto horibilné meškania nie sú až také časté. A pokiaľ sa nezrýchli koridorizácia, pre vlaky na Slovensku sa len ťažko zvýši ich konkurencieschopnosť. Cesta rýchlikom z Košíc do Bratislavy trvá 6 a pol hodiny, autobusom je to zhruba rovnako (pri niektorých dopravcoch aj o hodinu menej), lietadlom to trvá (aj s celým odbavením cestujúceho) do 3 hodín.

Preto si nabudúce pri dlhšej ceste radšej dvakrát premyslím, či neopustím obľúbené vlaky… Síce nerád, ale aspoň s vedomím, že budem možno niekde aj načas.

Ak máte aj vy podobné skúsenosti, prípadne nejaké výhrady, budem rád, ak sa vyjadríte dole v diskusií k článku.

Text a snímky: autor

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Téma: Nekonečné meškania vlakov (nielen) na slovenských železniciach

Brejle98 zo dňa 3.7.2007 7:21

Gratulujem, veľmi dobre spracovaný článok! Akurát v sobotu som cestoval polorýchlikom 235 Amicus do Budapešti, v Zámkoch sme čakali na R232 Svätopluk, a tak sme si mohli pripísať meškanie 8 minút. V Štúrove sme zas museli vyradiť predposledný vozeň mne z neznámych dôvodov (ochota pracovníkov povedať prečo sa blíži k nule) a tak sme meškali o polhodinu viac.
Našťastie vlak 2107 (čislo 235-ky od Štúrova) má dosť voľné jazdné doby, a mali sme poctivého rušňovodiča, ktorý stiahol naše meškanie na 20 minút.

Reagovať

da001 zo dňa 3.7.2007 7:43

Jo, tak o cestování na Slovensku vím svoje. Letošní dovolená v Tatrách sice proběhla jakž takž dobře (blíže v chystané fotoreportáži), ale loňský zážitek z TEŽky, kdy byla NAD, na ten se jen tak nezapomíná. Informovanost nulová, když jsem se nějakého zaměstnance zeptal, odovědi jsem se nedočkal, pouze mi bylo naznačeno, ať neotravuji. Ze Smokovce jsme nakonec vyjeli skoro o 2 hodiny déle, za 1 vlak prostě autobusy nejely. Byla sobota podvečer, takže si umíte představit dav čekajících lidí. Vrcholem byl arogantní průvodčí, který vystoupil z autobusu, který přijel..Cestujícím se nedostalo nejmenšího slůvka omluvy a odpověď na mou stížnost na GŘ byla v tom stylu, že největší hlupák jsem já 🙁
Tím nechci říct, že taková situace je jen na Slovensku, u nás to někdy nevypadá o moc lépe, ikdyž si myslím, že dost zaměstnanců už na cestující nahlíží jako na zákazníka

Reagovať

Sari zo dňa 3.7.2007 7:55

Pěkný článek, poukazující na tvrdou realitu.

S cestováním na Slovensku nemám zkušenosti. Jestli dvakrát do roka zajedu do Blavy nebo Čadce – to není cestování 😀

Jak píše Hyvrysák, u nás to NĚKDY není o moc lepší. Vzpomenu tu mou příhodu “z lé lepší stránky”.

Je to tak tři měsíce zpátky, když vlak před nama srazil člověka. Naštestí jsme s rychlíkem zůstali stát ve stanici (Hodonín) a né někde v poli…Po asi 15 minutách procházela ochotná mladá průvodčí a každému opravdu ochotně řekla, že se před námi je smrták a že tu budeme asi hodinu čekat. Mnozí lidé vystoupili a šli na autobus, pravda, do cílové stanice zbývalo 20km. Jenže co ti, kteří cestují dále? Nebývalo než čekat..Čas běžel a my se po 90 minutách rozjeli. Krátce na to obcházela průvodčí znova, a zjištovala kdo kam jede…že se pokusí zajistit (podržet) spoje. Zjistila, že nejvíce lidí jede do Brna a do Znojma. Po příjezdu do Břeclavi už na 1. peroně stála 810ka jako mimořádný vlak pro ty, co jim to ujelo a nejbližší pravidelný spoj jel až ve 4 ráno…Vlak na Znojmo čekal 30 minut…

Tady si cením, že dráhy tak operativně udělali spoj. A ono 810ka z Břeclavi do Brna (59 km) taky nebude nejlevnější…

Reagovať

Venca zo dňa 3.7.2007 10:42

Smutné ale pravdivé. Ale na obhajobu dopravce se musí říct, že i stát by měl více investovat do infrastruktury a do vozidel. Nebo se mýlím? 🙁

Reagovať

eminem zo dňa 3.7.2007 14:54

SA DIVIM, že aj takýchto stránkach vyšiel takýto úprimný a pravdivý článok.

nepochopím ako na koridore možu meškat IC a EC ale aj R, veď sa vie že sa jazdí po jednej kolaji

to sa nedá dopredu naplánovať a zariadit ináč, napr. zastaviť nákl. dopr.????

bohužiaľ u nás jediný rýchlik ktorým do práce nikdy nemeškám sa volá : TOYOTA 😀

Reagovať

matokr zo dňa 3.7.2007 16:20

Bohužiaľ je toto iba krutá pravda a ak sa neurýchli koridorizácia a dialnica do Košíc sa postavý rýchlejšie ako nový koridor, tak ZSSK móže vyhlásiť konkurz. 😕
Jednému nechápem, prečo zrušili rýchlikové príplatky, keď v Os sú horšie služby ako v rýchlikoch.:-x
A ten vozový park je naozaj otrasný a je na zaplakanie ak má rýchlik ťahať CARGO ,,rakaňa´´.
😡

Reagovať

Split zo dňa 3.7.2007 16:22

alebo napr. konkurencia autobus a vlak na trase komarno bratislava.VLaky to je skoda spomenut:motoraciky alebo dizlaky s najhorsimi voznami stojace na kazdej bude a cesta do bratislavy trva dve hodiny a pol.A pritom autobusy(patriace jednej nemenovanej spolocnosti) su tam za hodinku a pol,luxusne sedadla,radio proste pohoda.A cena je proste uzasna vzhladom na komfort.A pritom tato trat je z hladiska rozmiestnenia strategicka(podla mna).Tymto nerobim reklamu autobusom,ja ich nemam rad.Ale niekedy je proste lepsie sa vykaslat na ekologiu ako sa stratit nervy.

Btw:spoluziakovi z Okoce sa raz stalo ze dosiel do skoly az o hodinu neskor lebo mu nesiel skorsi vlak.Pytal sa na dovod pokladnicky.A ona mu povedala ze proste nemali vozne v Dunajskej strede tak museli pockat kym tam pride nejaky vlak s voznami navyse.

Reagovať

Mafo zo dňa 3.7.2007 17:47

Veľmi zaujímavý článok. Ja osobne mám ale veľmi dobré zážitky z cestovania vlakmi aj keď i mne sa parkrát stáva, že vlak mešká, ale nebýva to veľká doba. Často keď idem do školy do Zvolena máva meškanie Ex 141 Detvan. Čo sa týka tých našich vozňoch, no niektoré tie B-čka sú teda riadne kraksne aj keď ja osobne (sa budete možno čudovať) ich mám najradšej, ale musí to byť dobré B-čko alebo A-čko. Tie české sú podľa mňa omnoho lepšie ako tie naše. No a k tým rušňom, podľa mňa najspoľahlivejšie sú peršingy 162, 163 a dizlaky 750, 754. Nevýhodou u peršingov je asi len to, že jazdia na jednosmerný prúd inač už riadne dlhú dobu nepamätám, že by sa nejaký dodrbal. Už viac sa kazia esá a gorily už ani nehovoriac. A ešte dosť ,,populárne´´ bývajú aj nehody na priecestiach. Tu by mali ľudia nadávať na toho kaskadéra, čo ide na červenú. Neviem, či si myslia že tie vlaky sú pomalé a že to stihajú, ale podľa mňa vlaky jazdia celkom rýchlo. Ale inač tých cestujúcich, ktorým vlak mešká riadnu dobu docela chápem, určite to nie je nič príjemné. Podľa mňa by sa malo viac investovať do železníc a modernizovať trate a tiež rušne. 🙁

Reagovať

okuliarnik zo dňa 3.7.2007 17:51

čo dodať , slová isto pravdivé, ale tie to nezmenia.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 3.7.2007 18:03

Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše pozitívne ohlasy k tomuto článku. Viem, že sú to všetko len slová, no vždy lepšie ako čušať a tváriť sa ako všetko ide OK.
Pôvodne som sa trošku obával, že z tohto výjdem ako nejaký “antiželezničiar”, ale som rád, že väčšina čitateľov pochopila, o čo mi ide.
Na letné obdobie pripravujeme ešte niekoľko článkov v cykle “Téma”, tak určite sa bude na čo tešiť.
Mimochodom prvou lastovičkou tohto seriálu bol článok o graffitoch.
Prajem pekný deň :byebye: .

Reagovať

Palo zo dňa 3.7.2007 18:25

Chce to operatívu, trochu rozumu a logiky !!! O snahe rozmýšlať a ochote ani nehovorím. Stačí príklad z dnešného Pezinka. Stačilo mi pobudnúť na stanici pol hodinu a opäť som sa pobavil a utvrdil, že do vlaku tak skoro nesadnem. Prečo ? Os 3012 Nové mesto n/V-BA prišiel do Pezinku len s 95 minútovou sekerou. Oproti na nástupišti mal na smer Trnava už vypísané meškanie 40 minút,(z BA má obrat Os 3012/3033) takže cestujúci čakajúci na Trnavu pozerali na svoj vlak, ktorý išiel ešte len do Bratislavy…Nakoľko bola napäťová výluka, príprah 751 odišiel z čela Os 3012 na koniec stanice a tam stál. Do stanice prišiel R 602, aj z neho príprah 750 vyposunoval na koniec stanice a stáli vedľa seba, akoby sa nevedelo, ktorý z nich má vyposunovať najskôr.
Od Jura prišiel síce Zr1721, ktorý sa mohol pri trocha dobrej vôle využiť ako Os po Trnavu za meškajúci Os3033 (súčasne s ním vošiel do stanice R 602), ale diesle stáli ďalej. Potom sa to stalo, vyposunoval najskôr 751 od Os 3012 a to sa za hlavu držalo viac ľudí, nakoľko po ňom pustili Os a R 602 stál v stanici až pokiaľ popisovaný Os neopustil žst.Svätý Jur…

Reagovať

janik33 zo dňa 3.7.2007 21:56

No, najhoršie na tom je, ak zamestnanec železnice sa ti snaží vysvetliť, že vlastne na vine si ty, lebo si vraj mal vybrať iný spoj. Takéto niečo sa mi stalo pred 2 rokmi v Trnave. Po 25 minutách dobíjania sa a odrecitovaní ŽPP/O o opatreniach pri strate spoja z mojej strany boli ochotní vystaviť náhradný doklad na účet ZSSK na spiatočnú cestu… Kedže najbližší vhodný spoj bol obrat od Os Galanta-Trnava naspäť do Galanty s odchodom o 10 minút po zmeškanom príchode do Trnavy, nemusíš byť matematický génius, aby ti bolo jasné, že nemal som šancu to stihnúť…vieš, potvrdenie o meškaní, potom o strate, žiadať vystaviť doklad, vypočuť si školenie od vedúcej pokladní, aby som v zime necestoval, a tak ďalej… až o dve hodiny… odvtedy mi nikto ani sorry nepovedal.
Vlani, keď sme ostali visieť vo Vinohradoch v R606, pretože Os pred nami strhol trolej, staničná motorová záloha prišla nás do Hlavnej stiahnúť o 44 minút… na 4 km… hmmm. Keď sme vchádzali k nástupišťu, mal som fajn pohľad na svoje obľúbené EC171, ktorým som mal cestovať ďalej, ako práve odchádza…

Reagovať

Andy zo dňa 4.7.2007 20:44

“Pravda oči kole” vraví stará múdrosť, a žiaľ je to tak.
Jeden príklad za všetky:
Známy dnes ráno cestoval z Trnavy cez Galanty do Chvatimechu. Z Trnavy išiel s Os 4575, ktorý mal príchod do Galanty o 6.52 hod a odtiaľ mal spoj na R 811 Horehronec s odchodom z Galanty o 6.55 hod. Keďže Os 4575 do Galanty meškal 10 minút, galantský pá výpravca R 811 Horehronec, vypravil bez možnosti čakacej doby a prestupu cestujúcich. Po príchode tohto osobáku do Galanty bolo viacero prestupu chtivých cestujúcich nepochopených a veruže to bola radosť čakať ďalšie 3 hodiny na R 831 Slatina, ktorý išiel do B. Bystrice….To sa nazýva prípojovosť na Značne Spomalenej Slovenskej Korporácii… 😕 😮 :pipi: :pipi: :pipi: :pipi: :pipi: :pipi: :pipi: :pipi: :pipi:

Reagovať

a-.m. zo dňa 4.7.2007 21:57

Minulý rok som cestoval rýchlikom R 801 “Poľana” do metropoly východu. Hoci nikto nič neinformoval, bol som prekvapený meškaním protiidúceho R 800 s cca 1 hod. Náš spoj nemal lôžkový vozeň, na údiv jedného cestujúceho, ktorý mal kúpený lôžkový lístok. Po odjazde z Fiľakova sprievodkyňa začala budiť cestujúcich a vyhlasovať, že v Jesenskom vystupujeme, lebo v Rimavskej Seči je výluka. Prestúpili sme do jedinej atmosferácko-rábackej Vrakosy (rok výroby 1985) a v duchu som sa modlil, aby sa nerozsypala na rozbitých juhoslovenských cestách. Po zastavení v Lenartovciach sme nastúpili do náhradnej súpravy 750 plus 4 značne ošuntelé zeliňáky B.
V KE sekera asi 90 min. sekera. Šokoval ma však prístup železníc, že nikde nehlásili výluku (ani vo Fiľakove!!!, problémy s NAD. Najabsurdnejšie však bolo už spomenuté predanie lístka na neexistujúci spoj! :pipi:

Reagovať

janik33 zo dňa 5.7.2007 0:20

No,fajn…
ako vidím, trať Trnava-Galanta je jedna z najlepšie “obsadených” tratí na Slovensku. Nie za tie 2 koruny, ale vhodné :pipi: :pipi: správanie sa zamestnancov nášho monopolného dopravcu nemá konca kraja.
Mám úsmev na perách, ak si spomeniem na meškanie R606 do Trnavy s následnou stratou spoja do Galanty asi spred dvoch rokov, ešte v ére kilometrických baniek. Tak “operatívne” som zostal vo vlaku až do Blavy,mal som v pláne použiť EC171 z Blavy do Zámkov. Len pracovníčka vo výdajni v BA hl.st. nechápala, prečo si chcem dať prepísať banku a kúpiť si príplatok na EC, a vlastne ako som sa dostal do tej Blavy, ak v TT som stratil prípoj… :pipi: :good: :boom:

Reagovať

swingo zo dňa 5.7.2007 16:21

Viacerým zamestnancom železníc nie je príjemné, že to mešká. My sme tiež ludia.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 5.7.2007 17:37

a niektorí ľudia spomedzi zamestnancov železníc by si mali uvedomiť, že väčšina cestujúcich sú tiež ľudia a nie nejaký poddruh

Reagovať

swingo zo dňa 5.7.2007 18:04

A ešte niečo. Niektorý cestujúci dokážu tak dodrbať sprievodcu, že potom sa nedokáže sústrediť na nič a je takisto podráždený. Veľa cestujúcich vie, že sa robý koridor a akoby naschval vŕtali.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 5.7.2007 18:19

Veď ja netvrdím že ľudia – cestujúci sú menšie svine ako sprievodcovia… Niektorí sú vyslovení podrypaváci a štvú koho môžu…
Ale nie všetci sprievodcovia sú anjelikovia a 100%-ní profesionáli 🙂 .

Reagovať

matokr zo dňa 5.7.2007 19:25

Prosím vás ľudia, ale sprievodcovia naozaj nemôžu za všetko (nemyslím prispievaúcich k téme). Tak prečo niektorí 😮 začnú dodrbávať ich, keď vlak zastaví napr. na vchodovej návesti, veď ten sprievodca je tak isto z toho ,,vysratý´´ ako vy. 😳

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *