Váš železničný portál
Registrovať sa

Rok 2014 objektívom môjho fotoaparátu

Fotogalérie 24.2.2015 23:00 M262.061 Zobrazené: 3583

Na začiatku nového roka sa pravidelne objavujú vydarené fotoreportáže s dobrými, lepšími a ešte lepšími fotografiami rôznych autorov. Je to prirodzené pochváliť sa so svojimi fotoúlovkami v uplynulom roku. Každý ďalší fotograf si v nich nájde buď nové fotomiesta, o ktorých nevedel alebo objaví nové uhly pohľadu, rozhodne sú vždy pre každého prínosom.

Fotografie, ktoré som vybral do tejto reportáže, vznikali cielene, a sú výsledkom situácie, ktorú som si vopred naplánoval, resp. do ktorej som sa riadením osudu dostal. Vznikali spontánne bez ohľadu na uhol snímania a jej budúcu exkluzivitu. V čase vzniku fotografií, aj teraz mi stále sú milé a vracajú ma opäť do miest ich vzniku. U časti fotografií viem už dnes s istotou povedať, že ich nebudem môcť zopakovať. Myslím preto, že i „obyčajné“ fotky a možno i nudné, ako sú stanicovky alebo perónovky, je možné akceptovať.

Priznám sa, že som fotograf – dokumentarista, aj keď sa snažím do fotografie zakomponovať aj niečo viac, vždy prevažuje fotografia ako dokument.

Negrelliho viadukt

Známy Negrelliho viadukt, ktorý preklenuje Vltavu na trati 090 ČD zo stanice Praha Masarykovo do ešte jestvujúcej stanice Praha Bubny. Od poloviny mája má byť uzatvorený a podrobí sa generálnej rekonštrukcii, ktorá má podľa predpokladov trvať asi rok a pol. Po tomto viaduktu dnes okrem iných rušňov jazdia aj legendárne „žabotlamy“ radu 451, resp. 452. Tie ale pomaly spievajú labutiu pieseň, a tak sa natíska otázka, či ich tam bude možné odfotografovať aj po jeho rekonštrukcii.

Z Hlávkova mostu je na viaduktu fotografovaná jednotka 451.095+096 dňa 13. mája, ktorá v teň deň jazdila na trati z Prahy do Kralúp.


Z opačnej strany spred holešovickej tržnice je na fotografii zachytená prototypová jednotka 451.001+002, idúca dňa 21. mája z Prahy Masarykova nádraží do Kralúp.

Rozbiehajúca sa oprava rušňa 399.005

Tisíci rušeň plzenskej škodovky 399.005 dlho čakal na svoje znovuzrodenie. To skutočne prišlo až na začiatku roku 2014, kedy si ho vzala „do parády“ skupina nadšencov Klubu priateľov histúrie železničnej dopravy pôsobiaci na Rendezi. Táto skupina má za sebou úspešnú rekonštrukciu a uvedenie do prevádzkového stavu mazutky 555.3008. Tieto mohutné rušne prezývané „Litvy“, resp. „litovky“ si dobre pamätám z posledných rokov ich prevádzky na trati Děčín – Praha, kde ako jednoduchšie dvojvalcové rušne vynikali svojimi rýchlejšími rozjazdami v porovnaní s vtedy jedinými mikádami radu 387.0. A tak som jej opravu uvítal a zdokumentoval som jej prvú fázu – rozoberanie.

Takto takmer kompletný bol rušeň dňa 3. januára.


1. marca už boli demontážne práce v štádiu uvoľňovania kotla.


16. apríla je už rušeň rozobratý takmer na „prvočísla“.


Slovenské 810 v službách KŽC

Motorové vozne radu 810 sú na tratiach Slovenska už na ústupe, kde ich nahradili jej modifikácie a tak človeku dobre padne, keď vidí odpredané slovenské stroje jazdiť v pravidelnej prevádzke, a to o to viac, že sa tak deje v samom srdci hlavného mesta Prahy. Motory 810.381 a 517 (ktoré som videl) po oprave v ŽOS Zvolen kúpila a prevádzkuje v rámci PID ako linku S 34 zo stanice Praha Masarykovo nádraží do Prahy – Čakovice, známa spoločnosť KŽC (Klub železničních cestovatelů).

Tú krajšiu osemstodesinu, ktorá dostala v ŽOS Zvolen polomáčaný náter aj pôvodné označenie M152.0517, som zachytil pri odchode 22. mája zo stanice Praha Masarykovo nádraží.


Druhá osemstodesina 810.381 zasa svojim obnoveným blonski náterom pôsobí v množstve modro-modro-bielych kombinácií ako perla. Motorový vozeň 810.381 je zachytený 13. mája na pražskom Masarykovom nádraží pri idchode do stanice Čakovice.

Koniec vyrovnávky výkonov za gorily na ČD – ukončenie premávky radu 242 ČD na koľajách Slovenska

Už sme zvykli na dlhoročné pôsobenie brnianských „plechových laminátok“ radu 242 ČD v čele rýchlikov z Bratislavy do Zvolena. Ale keď na jeseň roku 2013 prebehol zácvik rušňovodičov na nové rušne 380 ČD v Žiline a neskoršie aj v Bratislave, bolo už jasné, že skôr či neskôr bude ukončené, resp. silne okresané turnusové nasadzovanie goríl 350 na EC vlakoch v relácii Budapešť – Praha a s tým ruka v ruke sa ukončí nasadzovanie plechových laminátok ako vyrovnávky výkonov za gorily v Čechách. A tak sme s kamarátom hľadali lokalitu typickú pre rad 242 ČD, ale nie príliš vzdialenú od Bratislavy, kde by sme mohli ich prevádzku okrem Bratislavy a jej okolia a v samotnom Zvolenu, ešte zdokumentovať. Do Palárikova do ľavotočivého oblúka smerom na Šurany sme sa vypravili 13. apríla.

Jedna z mnohých momentiek zo Zvolena, kde 30. septembra čaká na odchod s rýchlikom R 812 „Sitno“ „farebný“ plecháč 242.274.


Brnianská 242.221 je, myslím, jediná v druhom variante korporatívneho náteru Českých dráh, ktorá pravidelne jazdila na Slovensku. Na fotografii je zachytená ako vchádza s rýchlikom R 810 „Gemeran“ z Košíc do Palárikova.


Rýchlik R 813 „Sitno“ do Zvolena a Košíc s plecháčom 242.243 v pôvodnom nátere je fotografovaný na spojke z Palárikova do Šurian.

Remotorizované sergeje v Maďarsku, rekonštrukcie v Poľsku

Čím viac „stabilizovanejšia“ situácia v parku hnacích vozidiel na Slovensku primäla mňa a kamaráta k stále častejším výletom za hranice do Rajky, Hegyeshalomu alebo Komáromu a veru nebolo čo ľutovať. Za našu snahu sme boli hneď za hranicou odmenení stretnutiami s u nás už vyradenými Sergejmi. Síce sme postrádali klasický zvuk dvojtaktného motora, za to oči si došli na svoje. Remotorizované sergeje označené ako rad 628.3 vozili celkom pravidelne ucelenky v oblasti menovaných staníc.

Milé, skoro „prešvihnuté“ stretnutie so sergejom 628.311 H-MÁV TR vychádzajúcim zo stanice Komárom dňa 27. marca.


Dňa 20. júla vychádza sergej 628.302 H-START s nákladným vlakom zo stanice Rajka smerom na Hegyeshalom.


Ako môže vyzerať sergej po zásadnej rekonštrukcii dokladuje „sergej“ 3 640 024-7 fotografovaný v poľských Chalupkách 4. októbra. Len podvozky zreteľne dokladujú pôvodnu identitu rušňa.

Flirty MÁV, GySEV

Už pri prvých návštevách v Maďarsku mi učarovali elektrické jednotky typu Flirt, podobne ako kedysi pantografové jednotky EM475.1 a 2, teraz 451 a 452, prezývané žabotlamy alebo aj jednoducho pantografy. A to i z dôvodu určitej podobnosti s vrútockými Štádlermi pre TEŽku.

Červenosivý flirt 5341.004 a 5341.024 H-START odchádza 27. marca s osobným vlakom 4927 (Györ – Budapest) z Komáromu.


Firemné farby zelená a žltá spoločnosti GySEV vytvárajú flirtom nezamenitelný dizajn. Flirt 415.504 bol fotografovaný pri výjazde zo stanice Csorna 9. novembra s osobným vlakom 9912 z Györu do Soprone.


V Soproni sa mi podarilo vyfotografovať až tri flirty H-GYSEV naraz – odstavené 415.505 a 503 a vpravo odchádzajúci 415.501 ako osobný vlak 9164 do Szombathely a ďalej do Szentgotthárdu.

Retrovka 263.005

Vráťme sa ale na chvíľu na slovenské koľaje rovnou k retrovke 263.005. Počas jej opravy po vážnej nehode v Bratislave som poskytol drobný fotopodklad jedného pôvodného nápisu pri dodaní rušňov a tak som bol logicky zvedavý na výsledok.

Retrovku 263.005 som fotografoval viackrát, ale najviac sa mi páči tento záber s osobným vlakom 4615 za stanicou Palárikovo dňa 13. apríla.

Raguliny na tratiach GySEV-u

Tieto mohutné rušne bývalých DR (Deustche Reichsbahn) boli v 80-tych rokov bežnými vozidlami v pohraničnej prechodovej stanici Děčín hlavní nádraží, odkiaľ vozili medzinárodné rýchliky ďalej do bývalej NDR. Mimoriadne sa v Děčíne ukázal ragulin 232.262 DB v máji 2004, kedy z dôvodu napäťovej výluky prevážali vlaky EC aj s rušňami radu 371 do Nemecka, myslím, že do stanice Bad Schandau. Z časopisu dráha som sa dozvedel, že neďaleko za hranicami, na trati medzi stanicami Csorna a Szombathely spoločnosti GySEV, raguliny vozia IC vlaky. A tak bolo len otázkou času, kedy sa do Csorne, opäť s kamarátom, vyberiem. Táto trať sa v súčasnej dobe elektrifikuje, práce pokračujú svižným tempom a mali by byť ukončené do leta tohto roku, čo prinesie i zmenu v nasadení hnacích vozidiel, kedy prevezmú vozbu IC vlakov elektrické rušne. Spoločnosť GySEV si pre vozbu IC vlakov na tejto trati prenajala štyri rušne 232 DB od spoločnosti DB Schenker Rail Romania SRL, a označila je ako rad 651.

Dňa 9. novembra odchádza z Csorne v rannom opare s IC 910 „Borostyánkö“ do Szobathely rušeň 651.002, za vlakom a v pozadí sú vidieť už prvé stožiare trakčného vedenia.


Iným úsekom pred stanicou Csorna ešte bez ozdôb v podobe stĺpov trakčného vedenia prechádza ten istý deň stroj 651.008 s IC 917 „Rába“ idúcim z rakúskeho Gratzu do Budapesti.

Sulzery

Keď som sa dostal k veľkým dieselom, tak ešte jeden typ. Ide o Sulzery, ktoré jazdia v susednom Maďarsku a Polsku. Tieto rušne rumunskej výroby s pomaly bežnými motormi ma prvý raz zaujali pri cestách vlakom k moru do Rumunska a Bulharska, keď rýchlik s cca 15 vozňami ťahali samé cez vrchy Transylvánie bez postrku celkom slušnou rýchlosťou. Znovu som sa s nimi stretol po viac ako troch desiatkach rokov pri cestách do Maďarska, kde jazdia u súkromných spoločností v nákladnej doprave.

U firmy H-FOX jazdia dva Sulzery, jedným z nich je stroj 609.008 fotografovaný 8. júna v blízkej Rajke.


Druhý stroj, na ktorý som zamieril objektív fotoaparátu medzi Rajkou a Hegyeshalomom, je rušeň 60.1567 firmy RO-FLOYD.

Sliač a okolie

Hovorí sa, že všetko zlé ja na niečo dobré. Pred viac ako dvoma rokmi som bol v Sliači na liečení. Toto miesto a trate v jeho okolí som si počas liečebného pobytu obľúbil. Rád sa sem vraciam, pričom jedným z dôvodov je fakt, že sa tu pod drôtmi preháňajú okuliarniky všetkých sérií – počnúc radom 750, cez rad 754 a modernizovanými typmi 757 a radom 756 pre nákladné vlaky končiac. Sú tu aj modernizované pielstiky 736 alebo kocúre 746. Naopak na nákladné vlaky s laminátkou v čele okrem pravidelných osobných vlakov je treba mať aj trochu šťastia.

2. apríla som tú trochu povestného šťastia mal a odfotografoval laminátku 240.095 s nákladnym vlakom smerujúcim cez Sliač – kúpele do Banskej Bystrice.


Ten istý deň bol na čele zrýchleného vlaku Zr 1844 „Strečno“ retro okuliarnik 750.300.


Manipulačné vlaky sa na Sliači objavujú pomerne pravidelne, aby odtiaľ odviezli niekoľko vagónov naložených drevnou hmotou. Na fotografii odchádza dňa 2. apríla stroj 736.018 s dvoma vagónmi zo Sliača do Zvolena.

Nitra a jej okolie

Nitra a jej trate ma priťahovali práve jednak pravidelným nasadzovaním okuliarnikov na vlakoch do Topoľčian a Prievidze, resp. i ako náhrada za rad 736.1 alebo za motorové jednotky 861. Jazdí tu aj okuliarnik s najnižším číslom na Slovensku – 750.031. Zatiaľ. A čo je na týchto tratiach naozaj atraktívne? Sú to drevené stĺpy s telefónnymi drôtmi a spolu s mechanickými návestidlami a predzvesťami dávajú tratiam neopakovateľnú atmosféru.

812.018, ktorá bola „domácou“ na miestnej, ale krásnej trati zo Spišských Vlachov do Spišského podhradia, ide dňa 28. marca v čele zmeškaného osobného vlaku Os 5111 z Leopoldova pri zastávke Nitra zastávka.


Okuliarnik 750.201 sa s osobným vlakom Os 5063 z Nitry do Topoľčian rozbieha 28. marca zo zastávky Nitra zastávka.


Drevené „áčka“ a moderné vozidlo spolu vytvárajú neopakovateľnú atmosféru okolo trati. „Dunihlav“ 861.011 je na ceste s osobným vlakom 5065 k zastávke Mlynárce.

Motorová jednotka 813/913.110

Pôvodné motorové vozne 810 na našich tratiach v pravidelnej prevádzke sú už skôr výnimkou ako pravidlom. Už sme si zvykli na ich rôzne viac menej úspešné modifikácie, ktoré sú dosť veľkou neúctou k cestujúcim, kedy na miesto nových moderných vozidiel boli ponúkané práve tieto nie vždy podarené improvizácie. Žiaľ, dvojnápravové vozidlo zostane len dvojnápravovým so všetkými negatívnymi jazdnými vlastnosťami, aj keby mali akúkoľvek dokonalú nadstavbu. Zatiaľ poslednou jednotkou je úprava vykonaná v ŽOS Zvolen s nízkopodlažným vozňom (skôr len nástupom) s lepenými oknami a klimatizáciou a novým „fejsom“ v červeno-čiernom farebnom podaní, ktorá vychádza z modernizovaných jednotiek pre dopravcu GWTR (GW Train Regio, a.s.) radu 813.1.

Jednotka 813.110 čaká na Sliači s vlakom 7315 na príchod autobusu náhradnej dopravy z Vlkanovej, vedľa stojí klasická jednotkou 813.020+813.005, ktorá do Sliača priviezla zo Zvolena zrýchlený vlak Zr 1844.


Červeno-čierna jednotka odchádza 30. septembra pod kulisou krásneho zvolenského zámku s osobným vlakom Os 7312 do Banskej Bystrice.

Na záver – slnko ako nepriateľ fotografa

Vraví sa, že slnko je najväčším nepriateľom fotografa. Samozrejme, keď sa postaví fotografovi za objekt jeho záujmu. I ja mám radšej slnko za chrbtom, ale takáto situácia ma nevyvádza z rovnováhy a fotografujem bez problému ďalej.

Záber ťapky 721.046 so slnkom nad kapotou má svoje čaro. V čase, keď som prišiel na Nové Mesto, aby som si vyfotografoval po vykonanej oprave MH, tam ťapka stále takto nečinne stála a neodišla skorej ako ja. Bratislava Nové Mesto, 13. január.


Slnečné lúče z „vhodného“ smeru dávajú na fotografii o sebe patrične vedieť. Jednotka 840.006 v Poprade dňa 30. augusta.


Takmer už vodorovné slnečné lúče zapadajúceho slnka, ktoré stačili preniknúť medzi stavbami na ľavej strane mimo fotografii, dokázali osvetliť len rušeň 242.288 LOKOTRANS-u a vytvorili tak kombináciu svetla a tieňa. Bratislava Nové Mesto, 10. január.

Text a foto: © Ján Horník

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Rok 2014 objektívom môjho fotoaparátu

vladdo zo dňa 27.2.2015 21:27

Pekné zábery, zaujali ma hlavne tie z Maďarska s maďarskými rušňami no a ragulin, to je proste nádhera, jak na fotke tak aj naživo….

Reagovať

eminem zo dňa 27.2.2015 22:08

MÁV a HU potešilo :byebye:

Reagovať

hmphoto zo dňa 1.3.2015 11:14

Raguliny a sergej to už u nás len tak, bežne nezhliadneme na trati len pri mimoriadnych historických jazdách. Super výber aj z iného kraja ako Slovensko.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *