Váš železničný portál
Registrovať sa

Predstavenie nových osobných vozňov radu Bdmpeer

Reportáže 18.8.2014 9:20 Ing. Jakub Karola Zobrazené: 3450

Pred niekoľkými dňami sa na oficiálnej Facebook stránke Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. objavili fotografie z výroby desiatich nových vozňov radu Bdmpeer. Nakoľko sme vás už informovali, že 14. augusta 2014 boli prvé 3 kusy prepravené do svojho nového domáceho pôsobiska – železničnej stanice Košice, rozhodol som sa tieto vozne trochu bližšie predstaviť.

Prvýkrát sme o osobnom vozni radu Bdmpeer informovali dňa 8. mája 2014, kedy sa vozeň s inventárnym číslom 301 vydal na okružnú testovaciu jazdu naprieč Slovenskom z Vrútok cez Košice, Zvolen a Bratislavu. Druhým predstavením a zároveň prvým (a zatiaľ aj jediným) pre verejnosť bol medzinárodný železničný veľtrh Czech Raildays 2014, ktorý sa konal v dňoch 17. až 19. júna 2014 v Ostrave. A práve toto predstavenie si teraz priblížime…

„Osobný vozeň radu Bdmpeer je vozeň 2. vozňovej triedy s tromi oddielmi pre cestujúcich a stojanmi pre prepravu bicyklov, centrálnym zdrojom energie (CZE) a klimatizačnou jednotkou a je navrhnutý tak, aby vyhovoval požiadavkám medzinárodnej dopravy a interoperability.“ predstavuje nový vozeň informačná tabuľa umiestnená pred vozňom. „Interiér vozňa je rozdelený na 2 nástupné priestory (jeden na každej strane vozňa) a salón pre cestujúcich, ktorý je približne v jednej a dvoch tretinách predelený sklenenou oddeľovacou stenou a posuvnými sklenenými dverami, ktoré priestor rozdeľujú na 3 samostatné oddiely.“ Táto novinka pôsobí celkom dobrým dojmom. Aj pri relatívne vysokom obsadení vozňa totiž vizuálne nepôsobí preplnene a cestujúci má pocit zvýšeného pohodlia. „Vstup do vozňa je prostredníctvom štyroch elektropneumatikých výsuvných dvier, vstup do medzivozňového priestoru je prostredníctvom dvojkrídlových elektropneumatických dverí a vstup do salónu pre cestujúcich je riešený jednokrídlovými elektropneumatickými dverami z oboch strán vozňa. Toalety s uzavretým odpadovým systémom sa nachádzajú na oboch koncoch vozňa.“ charakterizuje ďalej informačná tabuľa.

„V priestore pre cestujúcich sa nachádzajú dvojsedadlá situované oproti sebe a stredová ulička pozdĺž celého vozňa. Nad sedadlami sa nachádza polica pre batožinu, ktorá je vybavená vstavaným (zabudovaným) individuálnym osvetlením, núdzovým osvetlením a reproduktormi vlakového rozhlasu. Medzi sedadlami sa pod oknami nachádzajú skladacie stolíky.“ V stredovej uličke nájdeme aj malú, nepatrnú novinku – malé madlá, ktoré by mali pomôcť cestujúcim idúcim cez uličku vyrovnať sa s priečnymi silami pri jazde v oblúkoch, či cez výhybky. Oceňujem snahu, ale človek môjho vzrastu (cca 185 cm) na nich dosiahne len ťažko, nakoľko sú umiestnené relatívne nízko. Beriem to tak že je to výpomoc pre tých menej urastených, pre ktorých sú zase madlá na vrchu sedadiel privysoko 🙂

„V blízkosti vstupných dverí do salónnej časti sú nainštalované združené stojany pre bicykle v celkovom počte 6 kusov (3 ks na každej strane vozňa). Nad sklenenými oddielovými dverami sa nachádzajú celkovo 4 informačné displeje.“ Tu nastala oproti radu Bmpeer, ktorý už dôverne poznáme z rýchlikov a vlakov Intercity či Eurocity, malá zmena. Pôvodné displeje síce tiež od spoločnosti R&G boli nahradené novšími s tenkým čiernym rámom, vďaka čomu pôsobia (teda aspoň na mňa) oproti ich predchodcom menej masívnym dojmom.

Z vonku veľmi ľahko identifikovateľný rozdiel medzi vozňami radu Bmpeer a Bdmpeer – nový piktogramom so symbolom bicykla na bočniciach.

„Z exteriérovej časti sú pri pravých dverách vozňa osadené smerové tabule elektronického informačného systému vozňa. Zdrojom elektrickej energie je vlakové vedenie vysokého napätia prostredníctvom CZE. Vozeň je vybavený podvozkami SIEMENS SF300 s kotúčovou a magnetickou koľajnicovou brzdou. Všetko vybavenie nachádzajúce sa pod hlavným rámom vozňa je kryté po oboch stranách.“

Po oboch stranách pod úrovňou spodného rámu vozňa radu Bmpeer a Bdmpeer je umiestený brzdový panel (BP) od firmy KNORR-Bremse. Na vozne radu Bdmpeer je inštalovaný inovovaný BP, ktorý ma iné rozmiestnenie a rozmerov menšie usporiadanie jednotlivých prvkov.

Nástupné výklopné schodíky u vozňov radu Bdmpeer majú oproti schodíkom Bmpeer upravenú nášľapnú hranu s protišmykovou úpravou, ktorá je označená žltou farbou.

„Čo sa týka klimatických a geografických podmienok, vozne sú schopné prevádzky pri teplotnom rozsahu od -25 do +40 °C do nadmorskej výšky 1400 m.n.m. a pri priemernej ročnej relatívnej vlhkosti vzduchu do 75%. „ uzatvára charakteristiku vozňa informačná tabuľa, doplnená o nasledujúcu tabuľku:

Porovnanie technických parametre vozňov radu Bdmpeer a Bmpeer
Bdmpeer Bmpeer
Rozchod 1435 mm
Maximálna rýchlosť 160 km/h
Počet miest na sedenie 72 76
Dĺžka cez nárazníky 26 400 mm
Maximálna šírka 2 825 mm
Výška od hlavy koľajnice 4 050 mm
Typ podvozku SIEMENS SF 300
Vzdialenosť osí podvozku 2 500 mm
Hmotnosť prázdneho vozňa 48 000 kg
Hmotnosť plne obsadeného vozňa 53 000 kg

U vozňov radu Bdmpeer sú informačné štítky osadené na oboch čelách spodného rámu. U vozňov radu Bmpeer je informačný štítok iba na jednom čele spodného rámu.

Z tohto nového radu mám celkovo dobrý dojem, oceňujem hlavne prerozdelenie priestoru do oddielov. Čo sa týka negatív, aj v diskusiách na internete bola viackrát spomínaná nepohodlnosť sedadiel (hlavne na dlhšie vzdialenosti ako Košice – Bratislava resp. Košice – Praha) a pre mňa osobne je negatívom aj trochu stiesnene pôsobiaci priestor na sedenie v prípade plného obsadenia jedného stolíka. Ale keďže tieto nové vozne sú určené predovšetkým pre regionálne vlaky a ich vozebné ramená nebudú dlhšie ako 150 kilometrov, myslím si že tento nedostatok po ich predchodcovi im môžeme odpustiť a verím, že sa v nich bude cestovať naozaj príjemne.

Text: Jakub Karola

Preklad informačného materiálu ŽOS Vrútky do slovenčiny: Jakub Karola

Fotografie: 2014 © Jakub Karola

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *