Váš železničný portál
Registrovať sa

JS-TRAINS TOP 2015

Fotogalérie 7.1.2016 14:03 administrator Zobrazené: 2120

Rok sa s rokom stretol a my opäť bilancujeme, čo nám priniesol ten rok odchádzajúci. Dovoľte mi, aby som využil túto príležitosť a podelil sa s vami pre mňa s najzaujímavejšími okamihmi strávenými tak ako mnohí z vás, s fotoaparátom v rukách pri železničnej trati. Bolo pre mňa mimoriadne náročné vybrať tie, ktoré sa mi najviac vryli do pamäti, nakoniec sa mi však zužiť výber na symbolických 12 fotografií, na ktoré určite nezabudnem.

Pre mňa sa rok 2015 niesol predovšetkým v znamení návratu na “cigánsku” ako prezývajú trať medzi Bratislavou a Dunajskou Stredou. Aj keď v minulosti som sa tejto trati vyhýbal, v roku 2015 som na nej strávil asi najviac času a veľmi rýchlo si ju obľúbil. Určite k tomu prispela hneď aj nová posila spoločnosti Metrans, dočasne zapožičaný okuliarnik 753.197 KDS, ktorý sa nám podarilo slnečný odkliať až po niekoľkých týždňoch, ako smeruje s kontajnerovým nexákom Nex 41731 do Dunajskej Stredy.

.


Rok 2015 by sa v kľude dal nazvať aj rokom Vectronov. Nástupca legendárneho Taurusa z dielne spoločnosti Siemens sa nám tu rozmohol ako huby po daždi. Okrem množstva Vectronov v nákladnej preprave sme mali možnosť sa stretnúť s týmto typom rušňa aj na ramene Bratislava – Košice v čele osobných vlakov súkromného dopravcu RegioJet. Na ich vlakoch sa vystriedalo hneď niekoľko zaujímavých verzií, avšak mňa najviac potešil dvojzáprah Vectronov 193.206 a 193.216 RegioJet v čele ešte vtedy neskráteného IC 400 v stúpaní zo Šenkvickej estakády z dôvodu neschopnosti druhého menovaného na vlaku IC do Košíc deň predtým.
.



Ďalším zaujímavým momentom roku 2015 bolo zavedenie rušňov radu 363 slovenského carga rekonštruovaných na dvojčlenné radenie hlavne z dôvodu prepínania napájacej sústavy na Horný Lideč na 25kV. Zo zači atku sa však tieto rušne objavovali v skúšobnej prevádzke na vlakoch medzi Bratislavou a Trnavou, resp. Leopoldovom. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, keď novotou voňajúca dvojica rušňov 363.103 a 363.104 doviezla z Leopoldova Pn 51710 do bratislavského prístavu, na fotografii zachytený pred Svätým Jurom.
.

.


Obdobie bezfarebnej zimy pomerne rýchlo vystriedal nástup farebnej jari, a tak sa nám repkové polia rozkvitli o niečo rýchlejšie a intenzívnejšie ako roky predtým. Aj keď množstvo z nich sa nachádzalo na “nesprávnych” miestach, predsa len sa mi podarilo nájsť na cigánskej jedno vhodne situované. Nasledujúca fotografia zachytáva ceckaňu 751.127 uprostred žltého mora v čele pravidelného manipuláku Mn 88800 z Dunajskej Stredy.
.


Rok 2015 bol zaujímavý aj navratom maďarských rušňov radu 431 “Szili” do čela vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko. Aj keď schválených je len zopár kusov, mne sa najviac vždy páčila pekne udržiavaná 431.005, ktorá má na rozdiel od iných inventárne číslo písané priamo na žltom čele a nie v čiernom obdĺžniku. Szili sa pravidelne objavovali aj na rannom rýchliku do Prievidze R 721 Bojnice, zachytenom na známom mieste Malokarpatskej vínnej cesty, v pezinskej Grinave.
.

.


Moje služobné cesty ma aj tento rok zaviedli na mnoho zaujímavých a pre mňa obľúbených miest v rámci našej krásnej krajiny. V lete sa mi podarilo po dlhom čase stretnúť s kamarátom z východu Peťom Bodnárom, a tak sme strávili jedno príjemné letné ráno pri trati v Kostoľanoch nad Hornádom. Zatiaľ čo na západe sme sa už s pantografmi viac-menej rozľúčili, o to viac ma potešil neblonski 460.030 v čele osobného vlaku Os 7807 smerujúceho do Košíc.
.

.


Už roky som pri svojich cestách do Lučenca poškuľoval po nadjazde na ceste E58 za obcou Pstruša, no vždy ma moje nohy za viedli na typický ranný fotospot pod Vígľašským zámkom. Jedno ráno som však už neodolal, čoho výsledkom bol pravidelný manipulák Mn 83301 zapriahnutý za somárom s inventárnym číslom 736.023.

.


Je horúci letný deň a tak ako tradične sa už v tomto čase koná zraz historických vozidiel Rendez. Okrem množstva predvádzacích jázd a statických exponátov v areáli MDC na Východnom sú lákadlom pre fotografov najmä jazdy historických vlakov po bratislavských spojkách. Na fotografii je možné zhliadnuť mazutku ako sa rozbieha zo stanice Bratislava ŮNS s obilninovým vlakom počas súbežnej jazdy s Albatrosom.

.


Pre nás bratislavských je Ponitrie najbližším miestom, kde sa môžeme stretnúť s okuliarnikmi. Rok 2015 sa začal potešujúco, nasadením zaujímavých českých okuliarnikov z dôvodu zavedeniu vlakov zadarmo pre študentov a dôchodcov. Tieto čoskoro vystriedali pre nás exotické okuliarniky z východu (ako napríklad 754.070 Charly na titulnej fotografii v čele vlaku R 724 pri známych mechanikách v Jelšovciach), aby ich na konci roku nahradili modernizované 757 s nevkusnými krabicami filtrov na čele. Highlightom pre mňa však určite bola krátka návšteva retrovky 750.300, ktorú sme vymákli pod mechanikou v železničnej stanici Zbehy na vlaku R 726 Zobor pod kulisou rovnomennej dominanty mesta Nitra. Doteraz neviem a nepochopím , ako nám cez tú deku oblakov na tento vlak zasvietilo slnko.

.


Zatiaľ čo koniec roka 2014 sa niesol v znamení Huga, rok nasledujúci sa určite niesol v znamení prototypovej gorily 350.001. Tento rušeň počas svojej EH opravy v ŽOS Vrútky obdržal prototypový šedočierny náter, vďaka ktorému vďačí aj svojej prezývke “krysa”. A tak zase raz vypukol gorilový ošiaľ, ktorému som neodolal ani ja. Šedá 350.001 sa objavovala pravidelne či už na vlakoch do Košíc alebo do Budapešti ako v prípade EN 477 Metropol.

.


Okrem našich retro je možné u nás naraziť aj na jedného zo zástupcov českých rušňov v retro nátere a to na laminátku 230.001. Aj keď u nás sa stretneme s množstvom našich rušňov v podobnom nátere, táto je s červenými zberačmi, pluhom a tabuľkami s pôvodným označením predsa len iná. Jeden krásny jesenný deň si prišla pre Nex 41800 do Štúrova, aby ho následne odviezla ďalej do Českej Republiky.

.


Reinkarnácia bulharských plecháčov do rušňov pre súkromné železničné spoločnosti nabrala v posledných rokoch na obrátkach. Je veľa z nich, ktoré sa mi páčia, avšak najviac ma zaujal ten biely 242.559 od SŽDS. O to viac ma potešil keď sa nedávno objavil v čele vlaku 48500 PSŽ, kde mu spoločnosť robili svetlé vozne na prepravu obilia a kontrastná jesenná obloha nad Malými Karpatmi.

.


Na záver by som sa rád s vami rozlúčil fotografiou rušňa, s ktorými som sa v roku 2015 stretával asi najviac. Dovoľte mi, aby som vám do roku 2016 zaželal čo najviac slnečných dní a pohodu pri fotení, tak ako je pokojná hladina, v ktorej sa zrkadlí herkules 761.007 “Bond” v čele Nex 41914 do Dunajskej Stredy.
.

Autor text a foto: Juraj Streber,
www.jstrains.sk

Tí ktorí sa chcete podeliť s vašimi hodnotnými snímkami za uplynulý rok, neváhajte a zašlite nám váš výber fotografií do redakcie na mail:

redakcia@railpage.net

. Fotografie musia byť spojené so železničnou tématikou a ich minimálny počet je 10 snímkov vo formáte JPG. K fotografiám tiež pribalte sprievodný text vo formáte textového súboru. Ďalšie informácie vám radi poskytneme na adrese redakcie.




Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *