Váš železničný portál
Registrovať sa

IC vlaky sa vracajú

HistóriaReportáže 1.12.2016 5:24 administrator Zobrazené: 5278

O niekoľko dní vojde do platnosti nový grafikon vlakovej dopravy (GVD 2016/2017) a s ním aj niektoré významnejšie zmeny. Tou najočakávanejšou je znovuzavedenie IC vlakov medzi Bratislavou a Košicami. No znovuzavedenie … skôr by sa to dalo nazvať návrat IC vlakov do stavu pred ich zrušením pred necelým rokom. IC vlaky budú jazdiť v trasách, ktoré RJ plánoval a zároveň aj si objednal, ale nakoniec ich nenaplnil, teda v časových polohách pre RJ zrejme nezaujímavých. Od zverejnenia podrobností (aj keď od žltého dopravcu po zverejnení prvých myšlienok zo strany štátneho dopravcu o znovuzavedení IC vlakov, sprevádzala kampaň o poškodzovaní už zavedeného dopravcu), som začal porovnávať ponuky oboch prepravcov. Keďže RJ neavizoval žiadne nové ponuky cestujúcim, je zrejmé, že bude pokračovať jeho štandard. Na druhej strane ZSSK ohlásil ponuku pol litra neperlivej vody a noviny. Kávu nie. Roznáška formou mobilbarov. RJ bude mať ako doteraz v každom vozni jedného stevarda, čiže rýchlosť obsluhy u IC ZSSK nebude taká promptná. Zámerne neporovnávam výšku cestovného, podrobnosti pozná každý, kto vlakmi RJ cestuje a podmienky ZSSK sú na stránke spoločnosti. Najväčší triumf železničnej spoločnosti – najkratší čas cesty – bude zrejme na úkor ostatných vlakov a bez možnosti skrátenia meškania využitím maximálnej traťovej rýchlosti, v lepšom prípade bude len malá „vata“. Tu (maximálnu rýchlosť) bude musieť využiť pre realizáciu zatiaľ najkratších jazdných časov na tejto trati. Z vlastnej skúsenosti viem, že vlaky RJ sú schopné medzi Trenčínom a Bratislavou skrátiť jazdnú dobu o niečo vyše štvrťhodinu. Smerom na Košice meškanie získané za Trenčínom sa už nedá eliminovať takmer vôbec, skôr naopak. Ako porovnávam tak porovnávam, tak „jednotkou“ u cestujúcich budú čo do kvality ponúkaných služieb a komfortu cestovania zrejme opäť žlté vlaky RegioJetu, a to aj pre svoje lukratívne časové polohy.

Z uvádzaného počtu miest vo vlaku IC ZSSK vyplýva, že zloženie súpravy bude rovnaké ako v poslednom období ich pravidelnej prevádzky, t.j. dva vozne Bmpeer, jeden Beer, jeden Ampeer, (možno aj po jednom vozni Aeer ako trieda 1+ a 2+), jeden kombinovaný vozeň pre prepravu imobilných cestujúcich a jeden jedálensky vozeň. Dúfam, že voľné WiFi bude vo všetkých vozňoch súpravy, nie ako doteraz  len v nových vozňoch Bmpeer zo ŽOS Vrútky.

A na záver sa logicky natíska otázka použitého hnacieho vozidla. Zodpovední to už istotne vedia, ale my, tak povediac pred plotom zvonka, to zatiaľ nevieme a môžeme len odhadovať. Budú to zasa staručké gorily, alebo ich nahradia modernizované bratislavské rušne 361 (čísiel 361.124 až 127), alebo to bude prekvapenie v podobe najmodernejších rušňov železničnej spoločnosti radu 381? Tie by mali už pomaly mať za sebou povinnú dobu prevádzky v regionálnej doprave (dúfam, že sa s tými rokmi nemýlim). Každopádne ale bez ohľadu na použité turnusové vozidlo by mala prvý vlak odviesť gorila 350.019, ktorá do Bratislavy doviezla vlak (vtedy) posledný.

Poďme sa ešte podívať, ako sa v priebehu času menil vzhľad súprav vlakov IC.

Pri zahájení prevádzky IC vlakov v roku 1993 boli k dispozícii len zánovné vozne dĺžky 26,4 m radu Bmee a Amee, a kombinované vozne pre prepravu imobilných cestujúcich s plošinou radu BDmee vyznačujúce sa žl

tým pruhom okolo celej skrine, a jedálenské vozne BRcm rovnakej dĺžky. Je teda len logické, že súpravy boli zložené práve z týchto vozňov.

foto01_wm

V polooblačnom dopoludní 9. augusta 1995 vychádza IC 500 na čele s gorilou 350.007 z Košíc, súprava je zložená zo zeleno-žltých vozňov Amee, Bmee a BDmee. foto02_wm

Súpravu zo zeleno-žltých vozňov vlaku IC 503 na bratislavskej hlavnej stanici s gorilou 350.019 dokumentuje aj snímka z 11. júna 1995.

Pre prestížne vlaky a vlajkovú loď ŽSR, ktorými vlaky IC istotne boli, už tieto vozne nemohli vyhovovať a tak boli v závere roku 1996, resp. od počiatku roku nasledujúceho súpravy zostavované už len z modernizovaných vozňov typu „Y“ dĺžky 24,6 m. Zásadná rekonštrukcia spojená s modernizáciou bola realizovaná v ŽOS Vrútky, kde sú všetky modernizované vozne aj udržované. Do konca roku 1996 bolo hotových 14 vozňov Bpeer (pôvodný rad Bheer), šesť vozňov Apeer (pôvodný rad Aheer), všetky veľkopriestorové so sedadlami v leteckom usporiadaní, tri jedálenské vozne WRReer a v marci 1997 tri kombinované vozne BDseer . Všetky sú klimatizované, majú predsuvné dvere ovládané tlačidlami, vákuové WC, protišmykovú podlahu, nové obloženie stien, informačný systém, čalúnené sedadlá a maximálnu rýchlosť 160 km/h. Spočiatku boli v prípade poruchy, resp. pri zvýšenej potrebe doplňované štyrmi vozňami Bmee a dvoma Amee nalakovanými do farieb IC. Pretože šlo o nový segment, boli vozne natierané do odlišnej a výraznej kombinácie farieb bielej a červenej, ktorá sa stala neskoršie východzou platformou nového korporátneho náteru vozidiel ZSSK. V nasledujúcich rokoch pribudli ďalšie vozne veľkopriestorové s kabínkovým usporiadaním sedadiel a neskoršie so samostatnými oddielmi so šiestimi miestami v kupé.

 

foto03_wm

Vlak IC 502 s rušňom 350.008 prechádza 19. septembra 1999 zastávku Bratislava – Vinohrady už so súpravou zloženou len z modernizovaných vozňov.

foto04_wm

Dňa 13. mája 2000 zastavuje prototypová gorila 350.001 vo veľtržnom nátere v ešte nezrekonštruovanej stanici Poprad – Tatry.

Vlaky IC spájali dve najväčšie slovenské mestá Bratislavu a Košice. V prvých rokoch nového tisícročia  boli predĺžené do rakúskeho hlavného mesta Viedne. Do bratislavskej Petržalky vlak doviezol Taurus radu 1116 ӦBB, z Petržalky na hlavnú stanicu celú súpravu i s Taurusom priviezla bratislavská laminátka radu 240. Preprava opačným smerom bola obdobná. Táto organizácia dopravy daná ešte neschválením radu 1116 ӦBB pre prevádzku na slovenských tratiach netrvala dlho a prepravu vlaku do Petržalky zabezpečovali rušne radu 263, resp. 362, kde si súpravu „prevzal“ rakúsky rušeň. V období prevádzkovania IC vlakov do Viedne malo za následok ich prevedenie do číselného radu IC 400 a vyššie.

 

foto05_wm

Táto fotografia z predposledného dňa roku 2004 dokumentuje príchod IC 405 z Viedne na bratislavskú hlavnú stanicu. Na čele je laminátka 240.072, za ňou nečinný Taurus 1116.007 ӦBB, vedľa na koľaji čaká gorila 350.002 tiež vo veľtržnom nátere, aby odviezla IC-čko z Bratislavy do Košíc….

foto06_wm

… a na známej „päťkoľajke“ pod depom Bratislava hlavné druhý prototyp, gorila 350.002, je s IC 405 na ceste do Košíc v ten istý deň, 30. decembra 2004.

foto07_wm

Na traťovom úseku medzi stanicami Bratislava Nové Mesto a ústrednou nákladnou stanicou bol 6. januára 2009 fotografovaný rušeň 263.007 s vlakom IC 402 idúci do Petržalky a ďalej do Viedne.

Prestížne IC vlaky boli doménou bratislavských goríl 350, ale v prípade ich výpadku boli na ich čele i dvojsystémové rušne radu 362. Stalo sa tak aj 22. októbra 2005, kedy sa na čele IC 405 objavil bratislavský rušeň 362.003.

S postupujúcou výrobou nových vozňov Bmpeer a Ampeer v ŽOS Vrútky a prestavbou a modernizáciou vozňov dĺžky 26,4 m radu BDshmeer a jedálenských WRRmeer v ŽOS Trnava, bola prevažná časť vozňov presunutá do rýchlikovej dopravy, z pôvodných zostali len vozne Beer s jednotlivými oddielmi.

foto09_wm

Je štvrtok 14. januára 2016 a IC 501 pôjde ešte na ďalší deň – jazdí už len v pracovné dni, z obrázku žiari dobrá nálada, no opak je pravdou. Vlaky IC už túto nedeľu 17. januára 2016 pôjdu naozaj poslednýkrát.

foto10_wm

Tak toto je posledná jazda IC 500, ktorý tiež premáva už len v pracovné dni. V piatok 15. januára 2016 na jeho čele je gorila 350.019, ktorá aj o dva dni do Bratislavy dovezie posledný vlak IC. Vlak vychádza zo stanice Bratislava Rača.

V pondelok 18. januára 2016 IC vlaky štátneho dopravcu na trať medzi Bratislavou a Košicami už nevyšli…

Foto na titulke:

foto00_wm

Gorila 350.007 v polomáčanom nátere 15 . mája 2000 rozbieha vlak IC 501 z Popradu.

Text a foto © Jan Horník

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: IC vlaky sa vracajú

Juraj JS Streber zo dňa 1.12.2016 7:35

Návštevník

Janko dovolím si poopraviť, že internet je aj vo vozňoch Ampeer a Bdghmeer, aj keď väčšinou stojí za prd v celom vlaku

Reagovať

Marek zo dňa 1.12.2016 22:00

Zloženie súpravy je dávno jasné, Ampeer+Bdghmeer+WRrmeer+2xBmpeer….žiadny vozeň Beer v IC vlakoch nebol ani v poslednom roku ich prevádzky

Reagovať

Mistrall zo dňa 1.12.2016 23:16

Niekto tu zverejni vzacne fotky z minulosti a vas z toho vsetkeho vzrusuje zlozenie voznov? Na zamyslenie…

Dakujem autorovi za cenne ohliadnutie do minulosti

Reagovať

eja zo dňa 3.12.2016 17:40

čítaj železničné ozveny… 350 ETCS

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *