Váš železničný magazín
Registrovať sa

Čo s upršaným víkendom, alebo čo sa dá stihnúť za jeden deň

Reportáže 9.5.2006 5:00 Peter Dirga Zobrazené: 172


Po upršanej sobote sme sa rozhodli, že dňa 7.mája 2006 by bolo dobré už konečne podniknúť nejaký železnično – poznávací výlet. Náš zrak sa ešte v sobotu večer upriamil na stránku METEO.SK, kde sme hľadali priaznivé počasie na náš nedeľňajší výlet. Do úvahy pripadali dve možnosti a to, ísť na západ, alebo na východ od nášho bydliska, ktorým je Spišská Nová Ves. Ako sme sa rozhodli, a ako to všetko dopadlo sa dozviete v našej reportáži po stlačení na „Viac…“ Vo večerných sobotňajších hodinách sme sa na ICQ zhodli, že náš výlet nasmerujeme smerom na východ. V nedeľu ráno sme sa stretli na našej žst. v Sp. Novej Vsi, kde sme nasadli do rýchlika 425 „Laborec“ a vystúpili až v cieľovej stanici, ktorou bolo Humenné. Celou cestou sme len hľadeli z okna na oblohu, dúfajúc že tam niekde nájdeme vykukujúce slnko z pomedzi tej veľkej oblačnosti. Po príchode do Košíc to vyzeralo všelijako.

Čakajúc do odchodu nášho vlaku sme zazreli 350.011, ktorá práve prišla v závese osobného vlaku z Hidasnémeti. Ani sekundu sme neváhali a utekali sme ju odfotiť.

Po odchode sme už len čakali kedy začne pršať, ale my sme sa tak ľahko nevzdávali a išli za svojím cieľom dúfajúc, že nájdeme lepšie počasie. Blížiac sa k Trebišovu sa počasie začalo zlepšovať a zlepšovať. Neďaleko za Trebišovom sme v stanici širokorozchodnej trate (ŠRT) uvideli odstavenú širokorozchodnú dvojičku, ktorú sa nám z vlaku žiaľbohu nepodarilo najlepšie odfotiť. Príchodom do Bánoviec nad Ondavou nastal čas rozlúčiť sa z našou vlakovou 150-kou a prenechať žezlo nezávislej trakcii.

Po asi 10. minútovom pobyte sme v našej jazde pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v Humennom a to dokonca aj s 3. minútovým náskokom.

Keďže počasie sa mierne zhoršilo, išli sme navštíviť tunajšie Tesco. Po malom nákupe sme sa vrátili a poobzerali si stanicu. Zistili sme, že v tejto železničnej stanici sa nachádza aj Zákaznícke centrum ZSSK. Premýšľajúc čo ďalej, sme si sadli na lavičku a sledovali dianie na stanici. Neustále sa tu preháňal rušeň radu 721, ktorý pristavoval a odstavoval súpravy, až nakoniec sa nám stratil z dohľadu. Medzi tým staničný rozhlas zahlásil, že na druhú koľaj príde osobný vlak z Medzilaboriec. Po výstupe cestujúcich sa tento vlak v zložení motorového vozňa 810 a prívesného vozňa 011 vybral smerom za rušňom 721. Napadlo nás len jediné, že týmto smerom bude asi depo, neváhali sme a vybrali sa po stopách 810-ky. Asi po 10. minútovej prechádzke po husto zarastenom chodníku sme zazreli našu stratenú 721-ku.

Hneď za 721-kou už čakala 810-ka aby sa tiež mohla dostať do obvodu depa. Keďže počasie nebolo až také priaznivé ako sme čakali, tak sme sa rozhodli že nenavštívime depo, ale že sa najbližším vlakom vrátime do okolia Trebišova. Cestou späť sme ešte zachytili odchádzajúci osobný vlak do Prešova v zložení 812 s dvoma prívesnými vozňami 011.

Po návrate na stanicu sme už videli pristavenú súpravu nášho osobného vlaku smerujúceho do Košíc, ktorý bol v zaujímavom radení. V súprave tohto vlaku sa nachádzal aj vozeň prvej triedy, čo nás oboch trochu zarazilo. Keď som sa spýtal vlakvedúceho čo to má znamenať, tak jednoducho odvetil, že v tomto vozni sa v úseku Humenné – Košice cestuje ako v druhej triede. A že vozeň prvej triedy je v tomto osobnom vlaku radený len preto, že táto súprava z Košíc ďalej pokračuje ako rýchlik 810 „Horehronec“. Cestou z Humenného sme v Michalovciach zachytili križovanie dvoch osobných vlakov. V Bánovciach nad Ondavou už na nás čakal „peršing“, ktorý nahradil náš vlakový „okuliarnik“. Niekoľko záberov sa nám podarilo ešte aj v Trebišove, v ktorom bolo celkom slušné počasie.

Tu v Trebišove vznikol návrh vystúpiť a ísť fotiť nejaké dvojičky na ŠRT, lenže tento návrh bol zamietnutý v domnienke, že ďalej bude lepšie počasie. Držali sme sa hesla: „Vystúpime tam, kde bude pekné počasie“. Cestou z Trebišova do Košíc sa počasie začalo znova postupne zhoršovať. Keď sme zistili že tento osobný vlak nestojí na žiadnej zástavke od Kalše až po Krásnu nad Hornádom, tak nám už nič iné neostávalo len sa zviesť až do Košíc. Tu sme mali hneď prípoj na rýchlik 610 „Považan“. Vo vlaku nám zišla na um ešte myšlienka že ak za Margecanami bude lepšie počasie, tak vystúpime a pôjdeme fotiť 810-ku pod Spišský hrad. Pri vchode do Margecian sme zazreli že v Margecanskom depe sa nachádza 812-ka v novej farebnej schéme ZSSK. Na stanici v Margecanoch už stála 754.055-ka, ktorá tu čakala na svoj výkon na rýchliku 810 „Horehronec“. Keďže počasie bolo diskutabilné tak sme sa rozhodli, že fotenie pod Spišským hradom nepripadá do úvahy. Nechceli sme to vzdať tým, že vystúpime v Spišskej Novej Vsi a tak sme sa rozhodli, že skúsime ešte okolie Štrby. Pred Štrbou, keď sme sa rozhodovali či vystúpiť, alebo čo vlastne robiť, bolo počasie ani lepšie ani horšie ako v Margecanoch. Tak som navrhol, že keď sme už tu tak poďme do Žiliny, nech to stoji zato…. Peťo znudene pozrel a prikývol, pretože vedel, že tam nájde svoju 140.097-ku. Po príchode do Žiliny sa ako zázrakom začalo vyjasňovať, čo nám obom vyčarilo úsmev na tvári, aj keď už bolo niečo okolo 18-tej hodiny. Vybrali sme sa teda smerom k Žilinskému depu. Ako sme sa blížili zbadali sme, že medzi tými rušňami čo stoja pred bránami depa stojí aj „peršing“ v novej farebnej schéme ZSSK.

Tento rušeň samozrejme nemohol chýbať medzi našimi fotografiami, a preto sme ho utekali odfotiť, aj keď nebol na veľmi najlepšom mieste. Naša návšteva depa bola veľmi krátka, pretože sme sa museli ponáhľať naspäť na stanicu aby sme stihli vlak domou. Na stanici sme mali ešte chvíľu času, tak sme spravili ešte záber 363-ky s 811-kou a utekali na druhé nástupište kde už vchádzal náš rýchlik 611 „Považan“. Po výjazde zo Žiliny sme spozorovali, že náš vlak ide odklonom, cez nákladnú železničnú stanicu Žilina – Teplička, pretože prvá a druhá traťová koľaj, bola z prevádzky vylúčená z dôvodu rekonštrukčných prác na dvoch priepustoch, ktoré sa nachádzajú v tomto úseku. Neďaleko pred Liptovským Mikulášom sa nám ešte podaril zaujímavý záber západu slnka. Ďalej nasledovala už len strastiplná cesta domov, ktorú sme v Spišskej Novej Vsi ukončili presne o 20:52, tu sme sa rozlúčili a utekali domou.

AUTORI: Peťo Dirga, Michal Repko

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Čo s upršaným víkendom, alebo čo sa dá stihnúť za jeden deň

Michal Smalo zo dňa 9.5.2006 13:20

no páni… super reportáž :o) niet čo dodať, už aby ten červený peršing začal jazdiť aj tu po okolí… ozaj neviete ako je to s ním? má už nejaké jazdy za sebou?

Reagovať

Rocker zo dňa 9.5.2006 15:59

Nádhera 😉
Páči sa mi fotka 350.011…skvelá

Reagovať

Martin Betak zo dňa 9.5.2006 16:13

Ad Mernoše:

Skúšobnú?! 😀

Reagovať

Martin Betak zo dňa 9.5.2006 16:14

Inak odkaz pre všetkých antibarvičov 🙂 163.122 MÁ natreté označenie 😆

dokedy? 😡

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 9.5.2006 19:15

Sme strasne radi ze sa Vam tato reportaz paci:) boli by sme radi keby ste ohodnotili a okomentovali fotky k clanku:)

Reagovať

E499.3056 zo dňa 10.5.2006 13:59

je to dobre, ale uplne ste zhovadili moju malickost 056-tku 😉 a inak Humenne nema RD, ale len stredisko prevadzky resp. nieco take.

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 10.5.2006 14:23

056-tku? Myslis „peršing“? myslim si ze to nieje az take hrozne. A co sa tyka toho depa co povies na tento Obrazok? 😀

Reagovať

E499.3056 zo dňa 10.5.2006 14:46

kedysi to bolo RD, teraz su to len odstavne plochy… maju tam par voznov a mozno nejake 810-tky, ale okuliarniky a 812-tky patria pod presov.

Reagovať

E499.3056 zo dňa 10.5.2006 14:47

ano, myslim moju E499.3056.. ze prave ju.. ste mali urobit aspon peknu fotku a nie pri nastupisti v Trebisove 😆

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 10.5.2006 15:12

noo na tej odstavnej ploche v jednej hale som videl aj 752. Moze byt pravda co hovoris…neviem, az tak dobre to nepoznam. Uvidime co nato povie Michal R. on je odbornik 🙂

a co sa tyka tej 056-tky tak ma to mrzi no nasa reportaz nebola vytvorena za ucelom prezentovania nejakych profesionalnych fotiek ale za ucelom priblizenia kraja/oblasti citatelom ktori tam este neboli alebo to dobre nepoznaju. 😀 takze su tam umiestnene aj fotky nizsej kategorie 🙂

Reagovať

Michal Repko zo dňa 10.5.2006 16:42

No co sa tyka RD, tak suhlasim ze Humenne nema RD, to je len taky pozostatok z ktedajsieho depa. 😀

Reagovať

okuliarnik zo dňa 11.7.2007 2:32

super

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *