Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy: jediný český dopravce s komplexními službami pro cyklisty. Nabídku služeb zastřešuje nová koncepce ČD Bike

Česká republika 9.5.2006 10:00 Juraj Streber Zobrazené: 1150

Za přítomnosti ministra dopravy Milana Šimonovského dne 6. května 2006 České dráhy během jízdy tzv. Pálavským okruhem představily novou ucelenou koncepci ČD Bike. Ta zastřešuje veškeré služby Českých drah pro cyklisty – její součástí je také nový logotyp ČD Bike. Ten se postupně objeví všude tam, kde ČD nabízejí služby spojující železnici a cyklistiku. České dráhy rozvíjejí již několik let řadu služeb pro cyklisty a cykloturisty. Postupně nabídly přepravu jízdních kol, jejich úschovu a nyní rozvíjejí také půjčovny jízdních kol. Široké spektrum služeb pro cyklisty je dnes součástí ucelené koncepce ČD BIKE. Ta zahrnuje dosavadní služby v této oblasti, které se dále rozšiřují. Příkladem může být vybavenost nových vlaků místy pro jízdní kola, např. jednotky Regionova či rychlovlaku SC Pendolino. Úpravy na uložení jízdních kol se provádějí také v dalších vozech. Zřizuje se i síť půjčoven kol a další služby.

České dráhy zajišťují přepravu jízdních kol téměř ve všech svých vlacích. Většinu vlaků je možné označovat jako dokonce jako cyklovlaky, protože nabízejí kapacitu pro větší počet jízdních kol (8 a více). Tyto spoje jsou označeny buď symbolem jízdního kola, který představuje tzv. zjednodušenou přepravu, nebo kufru, který označuje úschovu zavazadel a jízdních kol ve vlacích (služebních vozech). Tyto spoje jezdí jak v regionální tak dálkové dopravě po celý týden a po celý rok, a tak na rozdíl od nabídky cyklobusů nejsou omezeny jen na krátké sezónní období letních prázdnin a víkendových dní. Cena za přepravu jízdního kola zjednodušenou formou v označeném voze pro cestující vybavených prostorem pro kola i v pojízdné úschovně je 20 Kč za vlak. Ve vybraných rychlících a spojích EuroCity lze rezervovat místa pro kola. Cena rezervace je 30 Kč. V některých vlacích, např. ve spojích SC Pendolino, je rezervace místa pro kolo povinná.

S kolem také do zahraničí

Vlakem Českých drah ve spolupráci s jejich zahraničními partnery lze cestovat i do zahraničí a naopak zahraniční cykloturisté mohou poznávat české cyklotrasy jako je Labská, Praha – Drážďany či Greenways Praha – Vídeň. V současné době lze cestovat s jízdním kolem například do SRN (Drážďany, Berlín, Hamburk, Kolín nad Rýnem), Rakouska (Vídeň) a na Slovensko (Bratislava, Poprad-Tatry, Košice). Cena za přepravu do SRN a Rakouska je cca 150 Kč, na Slovensko stojí doprava kola 20 Kč za spoj. Kola lze přepravovat i v řadě přeshraničních spojů např. mezi Libercem a Drážďany. České dráhy se svými zahraničními partnery již nyní plánují pro sezónu 2007 další rozšíření možností přepravy jízdních kol například i do Maďarska (Budapešť).

Nechte kolo na nádraží

Vlaková nádraží Českých drah nabízejí také nejucelenější systém úschoven zavazadel a jízdních kol v České republice. Ty lze v mnoha stanicích využít například při čekání na plánovaný spoj spojeno s prohlídkou daného místa. Možnost úschovy kol je řešena podle místních podmínek. Ve vybraných regionech jsou dokonce některé stanice vybavené speciálními prostory pro úschovu jízdních kol. Na dalších stanicích a zastávkách jsou různé systémy stojanů pro umístění zajištění jízdního kola.

České dráhy rozšířily své služby také o systém půjčoven jízdních kol. V současné době funguje 14 půjčoven na jihu Čech, v Polabí, v oblasti Českého ráje, v Jizerských horách a na východě Čech, na střední Moravě a v Podbeskydí. Výhodou půjčoven je, že si nemusíte brát s sebou jízdní kolo na delší cestu nebo na celou dovolenou, pokud jej využijete jen třeba na jediný výlet. Přeprava kola je ve vlacích umožňující přepravu kol na vybraných tratích v okolí půjčoven bezplatná. Ve vybraných lokalitách je pak dokonce možné jízdní kolo vrátit v jiné stanici, než ve které bylo zapůjčeno.

Podpora cykloturistiky

Cykloturistiku podporují i další aktivit Českých drah. Vedle úpravy a modernizace vozů pro přepravu jízdních kol se rozšiřuje systém spojů včetně mezinárodní přepravy, kde je kola možné přepravovat. V letošním roce se připravuje také rozšíření sítě cyklopůjčoven. Je vytipováno několik stanic, kde by si cestující Českých drah v budoucnosti mohli zapůjčit jízdní kolo. S obcemi a kraji, které mají zájem o spolupráci s Českými drahami, pak umožňujeme další podporu např. v podobě map turistických cílů, cyklotras či označení cyklotras v blízkosti stanic. Do tohoto kontext zapadá i program Regionovou vaším krajem, který nabízí propagaci turistických možností v daných regionech. Nezanedbatelná je také spolupráce se zahraničními železnicemi, které jednak umožňují našim cykloturistům pohodlně cestovat za evropskými cyklotrasami, ale především zajišťují dopravu cyklistů do České republiky.

Místopředseda vlády a ministr dopravy Milan Šimonovský symbolicky otevřel provoz na trati Hrušovany nad Jeviškovkou – Břeclav.

6. května 2006 symbolickým přípitkem přímo v historickém vlaku jedoucím po tzv. Pálavském okruhu (Brno – Hrušovany – Mikulov – Břeclav – Brno) oficiálně znovu zahájil ministr dopravy Milan Šimonovský provoz na trati Znojmo – Břeclav – konkrétně v úseku Novosedly – Hrušovany nad Jevišovkou. Trať byla provozně uvedena do provozu po několikatýdenním přerušením provozu způsobeném povodněmi již minulý týden. Dnes tak oficiálně učinil přímo ministr dopravy.

Trať u Novosedel byla v rámci České republiky po letošních povodních jedinou výrazněji poškozenou tratí s dlouhodobým vyloučením provozu.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *