Váš železničný portál
Registrovať sa

120. výročie ozubnicovej trate Tisovec – Zbojská – Pohronská Polhora

HistóriaNajobľúbenejšie článkyReportáže 14.12.2016 10:38 Lumír Kunc Zobrazené: 5181

22.10.2016 sme si pripomenuli 120. výročie otvorenia unikátnej ozubnicovej železničnej trate Tisovec – Zbojská – Pohronská Polhora, ktorá dodnes demonštruje šikovnosť a um vtedajších projektantov aj staviteľov trate. Samotné oslavy začali už ráno v obci Michalová, odkiaľ vychádzala na svoju jubilejnú jazdu historická vlaková zostava s parnou lokomotívou. Zásobníky s vodou ťahala historická lokomotíva z Čiech, ktorá kedysi jazdila práve na našej trati. Prvá zastávka bola hneď v Pohronskej Polhore, kde hostí a cestujúcich – tak ako aj v Michalovej – privítala starostka obce a po krátkych kultúrnych programoch i malom občerstvení sa vydal vláčik na cestu do Tisovca. Vlak v Tisovci vítalo množstvo ľudí, ktorým čakanie spríjemnili členovia DH Hradovanka svojim vystúpením. Vo svojich príhovoroch primátor mesta Tisovec Ing. Peter Mináč vyzdvihol najmä súčasný význam tejto kultúrnej pamiatky pre rozvoj cestovného ruchu v našom regióne, Ján Spišiak oboznámil prítomných s históriou železničnej trate a nakoniec odhalili pamätnú tabuľu venovanú tejto udalosti. Pre všetkých zvedavých návštevníkov a milovníkov vlakov bola pripravená komentovaná prehliadka historických vlakov, mohli si poprezerať modely železničných tratí a vláčikov, prezrieť „disco“vagón vhodný aj na usporadúvanie rôznych spoločenských akcií – aj netradičných svadieb. Záujem bol aj o jazdy na drezine či parnej lokomotíve, ktoré jazdili po tisovskej stanici až do neskorého popoludnia.

Na čele trojhlavého súpravového vlaku, blížiaceho sa ku zastávke Michalová, duní motor „violet submarine“ 730.624 na poslednom 15.výkonovom stupni. Ostatné dva rušne vyvíjajú zatiaľ len minimálny výkon a sú pripravené okamžite pomôcť príprahovému rušňu firmy KDS v prípade núdze. Obloha má už tretí deň trvalo stiahnutú oponu a za neustávajúceho dažďa sa konvoj vozidiel približuje do cieľa svojej cesty.

Dlho očakávaná chvíľa je tu. Kořenovský „zubák“ T426.003 sa práve po viac ako 50.rokoch odmlky opätovne zahryzol do ozubnicového hrebeňa za Pohronskou Polhorou. Pred ďalšou jazdou je však potrebné pre istotu pozrieť a skontrolovať správnosť výšky záberu ozubnicového stroja a jeho nastavenie.

Úzka dolina v Jánošíkove za Polhorou sa otvára a vlak sa pomaly približuje k úseku s najväčším stúpaním 50,2 promile. Zvedavé koníky sa snažia predbehnúť nezvyčajný vlak a komôrkové dvanásťvalcové diesely obidvoch strojov na konci vlaku dávajú jasne najavo, že dvetisíc hlavé stádo koníkov ukryté v ich útrobách sa v žiadnom prípade „nefláka“.

Vo vrcholovej stanici Zbojská je potrebné opätovne zoradiť zostavu vlaku tak, aby spĺňala všetky stanovené podmienky. Vozeň ľahkej stavby Balm je už z čela vlaku prestavený na jeho koniec a všetky hnacie vozidlá sa presúvajú na čelo vlaku. Ponorka práve za silnejúceho dažďa mieri na opačný koniec stanice a na dolnom zhlaví trpezlivo už čaká pielstick s rakušankou na príkaz vedúceho posunu. Ozubnicový stroj musí podľa predpisu pri jazde na ozubnici zaujať miesto na najnižšom bode vlaku a tak sa zubačka presunie pred všetky vozidlá na začiatok vlaku.

Vlak krokom prechádza turistickou zastávkou Zbojská – salaš, kde sa niveleta trati v nadmorskej výške 725 m prudko mení z takmer vodorovnej na klesanie 48 promile. „Rakušanka“ už prešla okolo návesti „začiatok ozubnicového úseku“ a vlak odteraz pôjde až do Bánova maximálnou povolenou rýchlosťou cca 20 km/h.

T 426.003 odstupuje od vlaku a cez hnúštianske zhlavie tisovskej stanice sa presúva na práve vytváranú súpravu sobotňajšieho protokolárneho vlaku. Od roku 1964, kedy tu mala poslednýkrát domovské depo, sa tu veľa nezmenilo. Monotónny hukot strojov vápenky hore na kopci a nízko letiace oblaky nasýtené vodou len dotvárajú pochmúrnu kulisu tejto snímky.

Historický okamih – obidva ozubnicové rušne prvýkrát spolu na jednej koľaji v stanici Tisovec .List v kalendári ukazuje 21.október 2016.

Hlasný štekot a hádanie sa štyroch valcov parného stroja zubačky dáva jasné znamenie, že vlak práve dosiahol začiatok najnáročnejšieho úseku trati. Hmotnosť do posledného miestečka obsadenej súpravy vlaku je okolo 100 ton a výfukové para, letiaca plným prierezom z komína vysoko nad trať dáva tušiť, že posádka rušňa sa rozhodne nenudí a stroj ide s naplno otvoreným regulátorom. V tomto prípade s dvomi regulátormi, nakoľko ako adhézny, tak aj ozubnicový stroj majú svoj osobitne riadený dvojvalcový parný pohon.

Po príchode do vrcholovej stanice musí rušeň z konca vlaku prejsť na jeho začiatok z dôvodu zaistenia súpravy pri jazde na spáde 48 promile. Nie často máme možnosť vidieť „zubačku“ v čele vlaku komínom vpred. Na snímke poľahky rozbieha svoj vlak zo stanice Zbojská smerom do Tisovca a kulisu pokročilej jesene dotvárajú nádherne sfarbené okolostojace buky.

Most „Pod Dielom“ je ako stvorený pre zvečnenie popoludňajšej dvojice ozubnicových vlakov. Už z diaľky je počuť bublanie komôrkových vidlicových dvanásťvalcov spoľahlivo idúcich vo vyšších otáčkach. Pielstick ide na piatom výkonovom stupni a rakušanka zdatne sekunduje na druhom konci vlaku. Počasie ako na objednávku a nádherne sfarbená jeseň len dotvára celkový dojem.

Dvojhlavý vlak sa vymanil z tesného zovretia Čertovej doliny a posledným ľavým oblúkom pomaly prechádza ku koncu stúpania pod salašom na Zbojskách. Črieda oviec sa pokojne pasie na vzdialenom svahu a kravičky s mladou jalovičkou na lúčke v popredí len dotvárajú dokonalú kulisu vlaku v symbióze s prírodou. Ako keby sem patril od nepamäti.

Na spiatočnej ceste z Pohronskej Polhory do Tisovca je vlak zachytený v úseku, ktorý postihla v roku 2013 veterná smršť. Tentoraz je motorová zubačka T426.003 na čele vlaku, do konca ktorého sa mocne opiera zvolenský „pišta“ T466.0254.

Rakušanka T426.003,vedená skúsenou rukou rušňovodiča Karla Hanuše, práve opustila stanicu Zbojská v smere do Tisovca.

Mimoriadny motorový ozubnicový vlak sa blíži ku koncu svojej cesty. Vynoril sa z tunela pod vrchom Kášter, prechádza okolo známych kaskád na riečke Rimave a čochvíľa dosiahne tisovskú stanicu.

Slnko, skláňajúce sa nad Hradovou, bolo svedkom stretnutia oboch protagonistov osláv 120.výročia ozubnicovej trati v Tisovci. Rušne 40.006 a T426.003 pózujú pred staničnou budovou v Tisovci.

Osádka a podporný tým českej zubačky zachytený objektívom fotografa pri svojom stroji.

Podobne ako na predchádzajúcej snímke sú zdokumentovaní členovia a spolupracovníci občianskeho združenia Zubačka v Tisovci pri svojom zverenom stroji.

Fotodokument o výpomoci tanvaldského rušňa 404.002 ex 169.51 v povojnovom roku 1919 v časoch mladej ČSR, využila česká časť výpravy ako netradičný dar slovenskému klubu. Samozrejme s riadnou dávkou recesie, čo je vzhľadom na dobrú a rozvíjajúcu sa vzájomnú spoluprácu v oboch združeniach pochopiteľné.

Nedeľňajší súpravový vlak z Tisovca naspäť do Tanvaldu bol horúcim kandidátom na najdlhší vlak v histórii zubačky. S desiatimi vozňami vrátane troch rušňov mal dĺžku okolo 200m.

Zostava rušňov súpravového návratového vlaku, ako dorazila do stanice Pohronská Polhora vyčkáva na vedľajšej staničnej koľaji na prechod pravidelného osobného motorového vlaku z Brezna v réžii 812.004. Po jeho odchode zo stanice sa začal predposledný veľký posun a preskupenie vozidiel tak, aby bolo možné v Banskej Bystrici bez väčších problémov rozdeliť konvoj na dve časti.

Počas posunu v Pohronskej Polhore vzniklo niekoľko ťažko opakovateľných záberov, ktoré majú spoločného menovateľa – zasnežený hrebeň Nízkych Tatier na pozadí. Ak ku tomu pridáte technickým pokrokom takmer nedotknutú výbavu stanice v Polhore a viac ako 50 ročný vozidlový park, vzniknú podobné momentky, ako táto.

 

 

Autor fotografií: Lumír Kunc

Autor textu: Mesto Tisovec

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: 120. výročie ozubnicovej trate Tisovec – Zbojská – Pohronská Polhora

Miroslav Belay zo dňa 14.12.2016 11:47

Návštevník

Paráda s perfektným popisom a fotkami…

Reagovať

Matej Jurík zo dňa 14.12.2016 16:36

Redaktor

Podľa mňa najkrajší článok z tejto akcie. Oplatilo sa počkať si 😉

Reagovať

E499.001 zo dňa 14.12.2016 21:36

Som rád, že sa páči

Reagovať

hmphoto zo dňa 14.12.2016 22:32

Spolupracovník

Lumír, ďakujem za krásne fotografie z osláv 120. výročia a veľmi príjemné čítanie.

Reagovať

Ľuboš Dirga zo dňa 15.12.2016 10:46

Administrátor

Príjemné čítanie s peknými fotkami.

Reagovať

VKEROB zo dňa 15.12.2016 19:19

Lumíre – palec nahoru!!!!! Super, gratuluji a děkuji!!! V

Reagovať

E499.001 zo dňa 15.12.2016 21:32

Není zač . . . 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *